Brytyjki będą otrzymywać pieniądze w zamian za karmienie piersią swych dzieci. To w ramach pilotażowego programu, który ruszy w dwóch regionach Anglii.

Po sześciu tygodniach karmienia piersią, młode matki otrzymają kupony o wartości 120 funtów. Będą mogły je zrealizować w sklepach. Jeśli będą karmić przez sześć miesięcy, to wartość kuponów wzrośnie do 200 funtów.

W pilotażowym programie weźmie udział 130 kobiet. Wszystkie pochodzą z północnej Anglii, gdzie karmienie piersią nie jest popularne. Celem tego przedsięwzięcia jest ustalenie, czy realizowana w ten sposób zachęta finansowa jest w stanie zmienić kulturowe nastawienie do karmienia piersią. Według ekspertów, karmione w ten sposób dzieci lepiej się rozwijają, mają mniej kłopotów ze zdrowiem i rzadziej - w późniejszym wieku - chorują na cukrzycę. Cechuje je też mniejsza słoność do nadwagi. 

Tymczasem, zdaniem Clare Relton z uniwersytetu w Sheffield, Wielka Brytania nie może pod tym względem pochwalić się dobrymi rezultatami. Są one uzależnione nie tylko od naleciałości kulturowych, ale także od sytuacji finansowej rodziców. Na przykład dziecko, które rodzi się w dobrze usytuowanej rodzinie z klasy średniej, ma czterokrotnie większe szanse na to, że będzie karmione piersią niż dzieci przychodzące na świat w bardziej skromnych okolicznościach.