W Europie myślą, że Auschwitz wyzwolili nie radzieccy, a amerykańscy żołnierze lub "Bękarty wojny" z filmu Tarantino - ironizuje moskiewska "Komsomolska Prawda". To reakcja na brak zaproszenia Władimira Putina na obchody 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady 27 stycznia.

Stojąca na czele fundacji "Holokaust" Ałła Gerber twierdzi, że rosyjski prezydent powinien być zaproszony mimo pretensji wobec jego polityki. Są takie momenty, kiedy należy być ponad to i w dzień wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie powiedzieć: jest z nami prezydent Rosji - tłumaczy.

Politolog Walerij Chomiakow uważa, że to sam Putin nie chce wyjeżdżać na Zachód po tym, jak zignorowano go w Australii. On na razie nie czuje się pewnie. Władimir Putin przyzwyczaił się, że chcą się z nim spotykać, obejmować, a teraz odczuwa dyskomfort, do którego nie przywykł - mówi. 

31 państw potwierdziło udział w obchodach

Już 31 państw potwierdziło udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia. W środę udział zapowiedziała m.in. delegacja Ukrainy z prezydentem Petro Poroszenko na czele - podali dziś przedstawiciele muzeum. Napłynęły także potwierdzenia z Turcji, skąd przyjedzie szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu, oraz z Argentyny, którą będzie reprezentowała ambasador w Polsce Patricia Beatriz Salas. Dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Głównymi bohaterami uroczystości będzie ok. 300 byłych więźniów Auschwitz. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także świadkowie Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

(mn)