Na Słowacji doszło do kolejnego ataku niedźwiedzia na człowieka. Poszkodowany mężczyzna jest mocno poturbowany, został przetransportowany do szpitala z połamanymi żebrami i urazem kręgosłupa.

W Liptowskiej Sielnicy drapieżnik zaatakował 35-letniego mężczyznę, prawdopodobnie leśnika.

Ma on poważne obrażenia, m.in. uraz klatki piersiowej, złamane żebra i uraz kręgosłupa. Został przewieziony do szpitala.

To już kolejny przypadek ataku niedźwiedzia na Słowacji. Od soboty w okolicach miejscowości Straniavy trwają poszukiwania niedźwiedzia, który najprawdopodobniej został postrzelony przez grzybiarza. Mężczyzna twierdzi, że działał w samoobronie. Drapieżnik zaatakował go, kiedy znajdował się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi, szukając występujących wiosną grzybów w gęstym lesie. 

Kilka dni wcześniej, we wtorek, w pobliżu Liptowskiego Mikulasza został zastrzelony inny niebezpieczny dla ludzi niedźwiedź.

Według ekspertów ryzyko kontaktu ludzi z niedźwiedziami wzrasta w okresie, gdy na przełomie marca i kwietnia kończą one hibernację.

Co zrobić w razie spotkania z niedźwiedziem?

TPN przypomina, by w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój i wycofać się: Unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia.

Oto inne wskazówki podczas spotkania z drapieżnikiem:

  • Nie należy hałasować, by dać im szansę zejścia nam z drogi. 
  • Trzeba unikać młodników lub gęstych zarośli. Jeśli jednak dojdzie do spotkania z zaskoczenia, należy zachować spokój, bo atak wcale nie jest przesądzony. Niedźwiedź atakuje z reguły w obronie żeru lub matka broniąc młodych.
  • W przypadku gdy zwierzę jest nieświadome naszej obecności należy wycofać się spokojnie, nie robiąc hałasu. Gdy nas widzi, nie można uciekać, gdyż może być to sygnał do ataku. 
  • Nie można również patrzeć mu w oczy. Trzeba wycofać się spokojnie, ale obserwując zwierzę. 
  • W przypadku, gdy niedźwiedź się zbliża, należy pozostać na miejscu i odezwać się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma, trzeba zwiększyć dystans powoli odchodząc.

Gdy nastąpi atak zachowuj się biernie!

  • Jeśli dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot.
  • W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. 
  • Jeśli masz plecak, zabezpieczy on plecy. 
  • Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. 
  • Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się tak biernie, jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. 
  • Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj, aż niedźwiedź oddali się definitywnie.