Najdłuższa linia kolejowa na świecie może stać się obiektem kulturowego dziedzictwa Unesco. Chodzi o kolej transsyberyjską - biegnącą z Moskwy do Władywostoku na brzegu Pacyfiku. Nikt nie potrafi jednak powiedzieć, co taka zmiana dałaby Rosjanom.

Ideę promuje w Rosji Austriak, który ma już na swoim koncie sukcesy w tej materii, bo to właśnie dzięki jego staraniom na listę zabytków wpisano fragment linii kolejowej w Austrii i w Indiach. Co zyskaliby Rosjanie, jeżeli wykorzystywana i pracująca linia kolejowa uznana zostałaby za światowej klasy zabytek? Tego Austriak do tej pory nie wyjaśnił. Rosyjskie koleje musiałyby natomiast uzgadniać z Unesco wymianę każdego podkładu kolejowego.

Trudno też orzekać, że kolej trassyberyjską zaczęłyby nawiedzać masowo wycieczki. Najbardziej prawdopodobne więc, że skończy się jedynie na idei, a pociągi będą nadal jeździły, ale po normalnej, a nie zabytkowej trasie.

Kolej transsyberyjska to sieć linii kolejowych wybudowana w latach 1891-1916. Główny szlak to linia prowadząca z Moskwy do Władywostoku. Drugi szlak to linia transmandżurska, który pokrywa się z linią transsyberyjską do stacji Tatarskaja. Od tego miejsca linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin i kończy swój bieg w Pekinie. Trzeci szlak to linia trans mongolska - biegnąca do Ułan Ude, a potem do Ułan Bator i Pekinu.

Główne stacje kolei transsyberyjskiej:

- Moskwa - Dworzec Jarosławski
- Włodzimierz
- Niżny Nowogród
- Kirow
- Perm
- Jekaterynburg
- Tiumeń
- Omsk
- Nowosybirsk
- Krasnojarsk
- Tajszet
- Irkuck
- Ułan Ude
- Czyta
- Birobidżan
- Chabarowsk
- Ussuryjsk
- Władywostok.

Czas przejazdu pociągiem od Moskwy do Władywostoku wynosi 6 dni i 4 godziny.

Zapraszamy na wirtualną podróż koleją transsyberyjską.