Aleksander Dobra - słynny kajakarz z Polic, który chce przepłynąć Atlantyk z Ameryki do Europy - dryfuje i czeka na pomoc, którą starają się zorganizować jego przyjaciele. Kontynuuje rejs do Lizbony, ale sytuacja jest poważna.

Aleksander Dobra - słynny kajakarz z Polic, który chce przepłynąć Atlantyk z Ameryki do Europy - dryfuje i czeka na pomoc, którą starają się zorganizować jego przyjaciele. Kontynuuje rejs do Lizbony, ale sytuacja jest poważna.
Aleksander Doba /Marcin Bielecki /PAP

Trwa wyścig z czasem, bo choć prognozy pogody na najbliższe dni nie są złe, to sztorm wcześniej czy później nadejdzie. A bez steru może to oznaczać dla kajakarza olbrzymie kłopoty. 

Choć nikt nie chce nawet myśleć o najgorszym, to wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jak trudniej sytuacji znalazł się Aleksander Doba. I jak bardzo potrzebna jest pomóc, którą tak trudno zorganizować.

Piotr Chmieliński - koordynator medialny wyprawy - stara się zaangażować armatorów, by załoga któregoś z przepływających statków udzieliła Polakowi pomocy. Koszty całej akcji mogą być jednak olbrzymie. 

Aleksander Doba wciąż liczy na to, że kajak uda się naprawić na oceanie z pomocą marynarzy i nie będzie musiał nadać sygnału SOS. W takiej sytuacji oznaczałoby to już podjęcie przez służby amerykańskie akcji ratowniczej, a w konsekwencji ratowanie tylko człowieka. Kajak OLO zostałby prawdopodobnie zatopiony, by nie stanowił przeszkody nawigacyjnej. 

W tej chwili Aleksander Doba znajduje się około 1000 mil morskich od wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Do Lizbony zostało mu 2000 mil morskich.  Posłuchaj rozmowy z Piotrem Chmielińskim.

Polacy oddają hołd niezwykłym Podróżnikom!

Przy okazji warto przypomnieć, że Aleksander Doba jest w gronie wybitnych polskich podróżników i naukowców, uhonorowanych symbolicznie w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców!

Krakowianie i zaproszeni wyjątkowi Goście otworzyli Aleję w kwietniu 2017 roku: wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków, zasadzonych zostało 30 dębów, a przy każdym z nich stanęła tablica upamiętniająca osiągnięcia wybitnego podróżnika lub naukowca.

Decyzją Słuchaczy RMF FM, Czytelników RMF24.pl i członków Kapituły wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Ernest Malinowski i Tony Halik.

Na tym - zapewniamy - nie koniec. Aleja - której pomysłodawcą była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, a patronem medialnym jest RMF FM - będzie co roku wzbogacać się o kolejne nazwiska!


(mpw)