Rosną ceny kawy na światowych giełdach. Jest ona najdroższa od 17 lat . Od 2001 roku kawa podrożała aż o 333 proc. Mimo to, jej konsumpcja nie maleje. Kawa drożeje, bo jej produkcja nie nadąża za rosnącym popytem. Przecięty Polak wypija dziennie jedną filiżankę.

Handel kawą zdominowany jest przez grupę kilkunastu międzynarodowych korporacji. Szczególnie silną pozycję na rynku hurtowym mają także wielkie koncerny spożywcze.

Najwięksi światowi producenci kawy (dane za 2008 r.) - to Brazylia (2,8 mln ton rocznie) - 29 proc. światowej produkcji, Wietnam (ponad 1 mln ton), Kolumbia (0,69 mln ton) i Indonezja (0,68 mln ton). Pozostała produkcja skupiona jest głównie w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej (Meksyk, Gwatemala, Peru, Honduras) oraz środkowej Afryki (Etiopia, Uganda). W ocenie analityków, kawa jest drugą co do wartości grupą towarów eksportowanych przez kraje rozwijające się.

Największym konsumentem kawy są Stany Zjednoczone. W czołówce znalazły się także: Brazylia, Niemcy, Japonia, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Indonezja i Etiopia.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, spożycie kawy nie jest największe w krajach ją produkujących, ale w Skandynawii. Przeciętny mieszkaniec tego regionu wypija po 4,3 filiżanki kawy dziennie. W krajach Ameryki Łacińskiej wypija się statystycznie tylko 0,8 filiżanki kawy.

W ciągu ostatnich 10 lat spożycie kawy w Polsce zwiększyło się o 80 proc. Najczęściej kupujemy kawę w ziarnach i mieloną, ale coraz bardziej popularna staje się kawa rozpuszczalna.