Skandal pedofilski w Kościele będzie jednym z tematów spotkania kardynałów 19 listopada w Watykanie. Tak wynika z komunikatu watykańskiego biura prasowego. Ten dzień, poprzedzający konsystorz, papież ogłosił "dniem refleksji i modlitwy".

Watykan poinformował, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał William Joseph Levada przedstawi informację na temat "odpowiedzi Kościoła na przypadki nadużyć seksualnych". Ma to nastąpić podczas trwającego od rana do wieczora spotkania Benedykta XVI z kardynałami.

Będzie to pierwsze od początku pontyfikatu Benedykta XVI spotkanie w tak szerokim gronie kardynałów na temat fali nadużyć, które wstrząsnęły Kościołem i zmusiły Watykan do przyjęcia linii zerowej tolerancji wobec sprawców.

Na spotkanie w przeddzień konsystorza zaproszeni zostali przez papieża wszyscy członkowie kolegium kardynalskiego z całego świata. Inne wymienione w watykańskim komunikacie tematy dyskusji to wolność religijna i nowe wyzwania stojące przed nią oraz sprawa przejścia grup wiernych i duchownych Wspólnoty Anglikańskiej do Kościoła katolickiego.

W sobotę 20 listopada podczas konsystorza w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI wręczy birety 24 nowo mianowanym kardynałom. Jednym z nich będzie metropolita warszawski Kazimierz Nycz.