Sąd rejonowy w Klecku na Białorusi zdecydował o skonfiskowaniu gospodarstwu rolnemu traktora. To kara za jazdę pracownika po pijanemu - poinformował portal onliner.by.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie pod koniec października, jeśli kierowca po raz drugi zostanie zatrzymany w ciągu roku w stanie nietrzeźwym konfiskowany jest pojazd, i to niezależnie od tego, do kogo należy. Dotąd konfiskowano tylko samochody osobowe.

Nietrzeźwego kierowcę traktora zatrzymano 1 listopada. Okazało się, że kilka miesięcy wcześniej odebrano mu prawo jazdy na 3 lata za jazdę po pijanemu tym samym pojazdem. Mimo to gospodarstwo rolne "Łazowicze", w którym pracował, co jakiś czas zlecało mu kierowanie traktorem.

Sąd skazał teraz mężczyznę na prace poprawcze. Zdecydował też o zatrzymaniu jednej czwartej jego zarobku na rzecz państwa na okres dwóch lat, a także pozbawił go prawa prowadzenia pojazdów na 5 lat.

Według danych białoruskiego MSW, co roku na Białorusi jest zatrzymywanych za jazdę w stanie nietrzeźwym 50-55 tys. kierowców. Liczba osób sądzonych rocznie za kierowanie pojazdem po pijanemu więcej niż raz w ciągu roku wynosiła w ostatnich latach około 4,5 tys.

(abs)