Irański satelita Soraya umieszczony na orbicie ziemskiej - oznajmiła w sobotę irańska agencja państwowa IRNA. Teheran nie poinformował jakie cele będzie wykonywała aparatura. Stany Zjednoczone powiadomiły wcześniej, że działania Iranu są niezgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. Istnieją obawy, że jest to kolejny etap rozwoju irańskiego programu rakietowego.

Satelita Soraya został umieszczony na wysokości 750 km na powierzchnią Ziemi, za sprawą trzy stopniowej rakiety Qaim 100 - przekazała IRNA. Nie ma oficjalnych informacji dot. przeznaczenia satelity. Jak przekazał irański minister telekomunikacji Isa Zarepour, aparatura ma ważyć ok. 50 kg.

Satelita został wystrzelony w ramach programu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, realizowanej równolegle z programem cywilnym. Sam sprzęt należy do Irańskiej Organizacji Kosmicznej.

Jak przekazują zachodnie media, Departament Stanu USA nie odpowiada na prośby o komentarz w tej sprawie. Informacje o sukcesie misji kosmicznej Iranu przekazywane są głównie przez państwowe agencje medialne.

Wszystko odbywa się w cieniu wojny Izraela z Hamasem. Ma to być kolejny element destabilizujący sytuację w regionie Bliskiego Wschodu.

Program kosmiczny Iranu wzbudza zaniepokojenie sąsiadów i społeczności międzynarodowej

Stany Zjednoczone już wcześniej potępiały irańskie działania związane z umieszczaniem satelitów na orbicie. Ich zdaniem władze w Teheranie złamały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, nawołującą Iran do zaprzestania rozwoju programu rakietowego, zdolnego do przenoszenia głowic nuklearnych. Sankcje na irański program rakietowy wygasły w październiku 2023 roku.

Zdaniem amerykańskich agencji wywiadowczych, irańskie próby wystrzeliwania satelitów przybliżają reżim ajatollahów do skonstruowania interkontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), zdolnego przenosić głowice z ładunkami atomowymi - podaje ABC News.

Iran ma wystarczające pokłady wzbogaconego uranu, by wytworzyć z nich kilka głowic - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Teheran przekonuje, że ich program kosmiczny, tak jak atomowy, jest przeznaczony wyłącznie dla działalności cywilnej i dementuje, jakoby miał prowadzić rozwój broni atomowej. Z kolei USA oraz MAEA przekazały, że Iran prowadzi badania nad militarnym użyciem energii nuklearnej od 2003 roku.