Austriacka policja kryminalna poszukuje kobiety, uwiecznionej na skandalicznym nagraniu wideo z tak zwanej afery "Ibizagate". Upublicznienie nagrania doprowadziło przed rokiem do poważnego kryzysu politycznego w Wiedniu. Z filmu wyodrębniono siedem zdjęć młodej kobiety, która podawała się za siostrzenicę rosyjskiego oligarchy i korumpowała polityka wysokiego szczebla rządu w Wiedniu.

Przed rokiem upadł austriacki rząd po ujawnieniu nagrań kompromitujących wicekanclerza Heinza-Christiana Strache. Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i magazyn "Der Spiegel" opublikowały wtedy potajemnie nagrane wideo, z którego wynikało, że wicekanclerz Strache przed wyborami parlamentarnymi w 2017 roku oferował polityczne usługi w zamian za rosyjskie pieniądze. Zakrapiane alkoholem spotkanie odbywało się w willi na Ibizie.

Przyszły wicekanclerz obiecywał kobiecie, podającej się za przedstawicielkę rosyjskiego oligarchy, państwowe zlecenia w przypadku wejścia Wolnościowej Partii Austrii do rządu - w zamian za pomoc w kampanii wyborczej. Kobieta sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro "niewiadomego pochodzenia". Była zainteresowana m.in. udziałami w największej austriackiej gazecie bulwarowej "Kronen Zeitung". Po jej przejęciu zamierzała zmienić linię gazety, aby wspierać kampanię wyborczą skrajnie prawicowe partii.

W wyniku afery wicekanclerz Austrii, pełniący też funkcję ministra służby cywilnej i sportu, a zarazem szef Wolnościowej Partii Austrii podał się do dymisji. Rezygnację złożył także szef klubu poselskiego tego ugrupowania w austriackim parlamencie Johann Gudenus, który uczestniczył w rozmowie na Ibizie.

Teraz austriacka policja kryminalna chce wiedzieć, kim jest młoda kobieta, która na nagraniu przedstawia się jako siostrzenica rosyjskiego oligarchy. Niebieskooka, wysoka blondynka przedstawiła się jako Alona Makarowa, jej wujkiem miał być Igor Makarow, który po wybuchu skandalu utrzymywał w rozmowie z rosyjskimi mediami, że żadnej siostrzenicy nie ma.

Policja chce dotrzeć do kobiety, by ustalić więcej okoliczności powstania nagrania, które obaliło rząd w Wiedniu.