1 maja Holandia otworzy rynek pracy dla pracowników z 10 krajów, które wstąpiły w 2004 r. do Unii Europejskiej, w tym Polski – poinformował holenderski rząd.

Holenderski minister spraw socjalnych Piet Hein Donner powiedział, że nowi pracownicy mają otrzymywać płacę i pracować na takich samych warunkach jak Holendrzy, aby zapobiec nieuczciwej konkurencji.

Według ministra, pomoże to uzupełnić ogromne braki na rynku pracy. Bezrobocie w Holandii wynosi obecnie 3,5 proc., ale liczba wakatów osiągnęła w końcu ubiegłego roku rekordowe 225 tys.

W 2004 roku, poza Polską, do Unii Europejskiej zostały przyjęte: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry. Otwarcie rynku pracy w Holandii nie obejmie więc Bułgarii i Rumunii, które są członkami UE od stycznia tego roku.

Holandia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które zapowiada, że nie otworzy swego rynku pracy dla pracowników z Bułgarii i Rumunii. Te kraje od Nowego Roku wejdą do UE. czytaj więcej

Do tej pory osiem krajów "starej" Unii całkowicie zniosło restrykcje dla 10 "nowych" członków UE na swym rynku pracy. Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja otworzyły rynek pracy w momencie rozszerzenia UE w maju 2004 roku. Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja podjęły ten krok 1 maja 2006 roku, a Włochy w lipcu. Pozostałych siedem "starych" krajów Unii ma na to czas do 2011 roku.