Mieszkańcy Czarnogóry mają zdecydować dziś o niepodległości swojego kraju, który jak na razie pozostaje w federacji z Serbią. Oddzielenie Czarnogóry od Serbii zakończyłoby rozpoczęty na początku lat 90. proces rozpadu federacji jugosłowiańskiej.

Po rozpadzie Jugosławii Czarnogórcy - jako jedyni - opowiedzieli się w referendum za pozostaniem razem z Serbią w federacji. Pozostałe cztery republiki związkowe, Słowenia, Chorwacja, Macedonia oraz Bośnia i Hercegowina utworzyły już niezależne państwa.

W 2002 roku pod naciskiem Unii Europejskiej podpisano porozumienie o luźnym związku - od 2003 roku - dwóch republik tworzących państwo o nazwie Serbia i Czarnogóra, odkładając na trzy lata czarnogórskie referendum niepodległościowe. Obie republiki mają niemal całkowitą autonomię, wspólne są jedynie dyplomacja, obrona i miejsce w ONZ.

Według najnowszych sondaży około 60 procent wyborców chce opowiedzieć się za niepodległością Czarnogóry, dlatego już niedługo na mapie Europy może pojawić się nowe państwo.