Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną, a od środy nowa nazwa pojawi się na znakach drogowych.

Porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Ateny blokowały z tego względu starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Grecy obawiali się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji Macedonia.

6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikoła Dimitrow podkreślił wtedy, że stało się to możliwe dzięki porozumieniu z Atenami, które nazwał "historycznym pojednaniem".

Porozumienie grecko-macedońskie zostało zawarte w czerwcu 2018 roku. Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. Mimo że było ono nieważne z powodu niskiej frekwencji, macedoński parlament przeforsował niezbędne zmiany w konstytucji, a 25 stycznia porozumienie zatwierdził parlament grecki.