​"W Azji Południowej 347 milionów dzieci poniżej 18. roku życia jest narażonych na poważny lub skrajnie poważny niedobór wody, co stanowi najwyższą liczbę spośród wszystkich regionów na świecie" - wynika z opublikowanego właśnie raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Region ten, obejmujący osiem krajów - Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Malediwy, Pakistan i Sri Lankę - jest domem dla ponad jednej czwartej dzieci na świecie - czytamy w raporcie.

Jakie są przyczyny niedoboru wody?

W dokumencie zapisano, że głównymi przyczynami dramatycznej sytuacji są m.in.: zmiany klimatyczne, niska jakość wody i niewłaściwe nią zarządzanie.

Woda pitna jest podstawowym prawem człowieka - mówił na konferencji klimatycznej ONZ COP28 w Dubaju Sanjay Wijesekera, szef UNICEF w Azji Południowej. Jednak miliony dzieci w Azji Południowej nie mają wystarczającej ilości wody do picia. Region nękany jest przez powodzie, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, coraz częściej wywoływane przez zmiany klimatu - powiedział.

Za Azją Południową plasuje się Afryka Wschodnia i Południowa, gdzie 130 milionom dzieci grozi poważny niedobór wody - dodano w badaniu.