Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza uważa, że Osama bin Laden nadal ukrywa się w północno-zachodniej części Pakistanu. Waszyngton ma więc nadzieję, że pakistańskie siły natkną się na niego w czasie prowadzonej tam ofensywy.

Szef CIA Leon Panetta powiedział dziennikarzom po czwartkowym wystąpieniu w Kongresie, że znalezienie przywódcy Al-Kaidy pozostaje jednym z priorytetów CIA. Wyraził też nadzieję, że działania pakistańskiej armii wspólnie z operacjami sił amerykańskich doprowadzą do schwytania terrorysty.

Jak ocenił, operacja pakistańskich sił w dolinie Swat przeciwko ekstremistom przynosi dobre rezultaty w porównaniu z wcześniejszymi staraniami. Dowództwo pakistańskie poinformowało, że w czasie operacji zabito ponad 1300 bojowników i przejęto większość terytorium.

Panetta dodał również, że CIA zwiększyła liczbę oficerów i pozyskała w Pakistanie agentów, którzy dostarczają informacje.

Twierdzenia CIA na temat pobytu w Pakistanie bin Ladena odrzucił natomiast rzecznik prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego. To wszystko plotki - skomentował Farhatullah Babar, żądając przedstawienia dowodów. Takie stwierdzenia się pojawiają, ale jeśli USA wiedzą, że jest on w Pakistanie, to powinny znać dokładne miejsce, a jeśli tak jest, to dlaczego nie dzielą się tą wiedzą z Pakistanem? - pytał.