Bilety na pociągi z Rosji - między innymi do Nicei, Paryża czy Pragi - będą dostępne także dla polskich pasażerów. To efekt rozmów zarządu PKP Intercity z szefami Kolei Rosyjskich. To na razie wstępne ustalenia, jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie można kupić taki bilet.

Uzgodniliśmy, że nie ma przeciwwskazań, by bilety na te połączenia były sprzedawane w naszym kraju. Zdecydowaliśmy, że powstanie grupa robocza, która będzie pracowała nad poprawieniem rozkładu jazdy i uzgodnieniem szczegółów technicznych sprzedawania oferty Kolei Rosyjskich w Polsce - wyjaśnił prezes PKP Intercity Janusz Malinowski.

Poinformował także, że Koleje Rosyjskie kupiły od hiszpańskiego producenta Talgo siedem sypialnych pociągów na dalekie trasy, które będą skierowane m.in. na trasy do Paryża czy Kijowa. Zaproponowaliśmy, że PKP Intercity udostępni lokomotywy i drużyny konduktorskie. Mamy "Husarzy" - wielosystemowe lokomotywy, więc możemy jeździć nie tylko na terenie Polski, ale i w innych krajach, np. do Berlina. Ta propozycja spotkała się z dobrym przyjęciem i na pewno będzie przez Rosjan rozważona - wyjaśnił Malinowski. Dodał, że Rosjanie chcą uruchomić te pociągi w 2014 roku.

Koleje Rosyjskie to jeden z największych przewoźników kolejowych świata. Rocznie przewozi ponad 1,1 mld pasażerów i 1,1 mld ton ładunków. W ich skład wchodzi ponad tysiąc przedsiębiorstw i spółek zależnych, które zatrudniają ponad 1 mln osób.