Na czołówkach belgijskich gazet informacje o gigantycznym marszu 35 tys. młodych ludzi przeciwko ociepleniu klimatu. Nastolatkowie już kolejny czwartek z rzędu manifestowali na ulicach Brukseli. Młodzieży chodzi o walkę z ociepleniem klimatu.

Czwartkowa manifestacja nastolatków zgromadziła w Brukseli 35 tys. osób. Marsze są autentyczne i spontaniczne.  Ten oddolny ruch rozpoczął się kilka tygodni temu od wpisu na portalu społecznościowym nastolatki z Antwerpii, która wpadła na pomysł zorganizowania we czwartek w Brukseli manifestacji przeciwko ociepleniu klimatu i zaprosiła innych do udziału w tym wydarzeniu. Inspiracją jest postawa 15-letniej Szwedki Grety Thunberg, która w Katowicach podczas COP24 domagała się od polityków zdecydowanej reakcji w sprawie klimatu.

Na początku w Brukseli zgromadziło się kilkaset osób. Tydzień temu było już 12 tys., a dzisiaj - 35 tys. uczestników.

Marsze w obronie planety nie są sterowane odgórnie przez żadną partię polityczną czy związek zawodowy. Porównywane są do manifestacji "żółtych kamizelek", lecz nie ma w nich żadnej agresji, a cel jest pozytywny.

Ruch rozprzestrzenił się na całą Belgię i młodzież manifestowała w wielu innych miastach. W marszach uczestniczy na razie prawie wyłącznie młodzież szkół średnich, gdyż na wyższych uczelniach trwają egzaminy. Już w przyszły czwartek spodziewanych jest jednak dwa albo trzy razy więcej uczestników. 

Manifestacje odbywają się w czasie, gdy trwają lekcje, co jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii tej inicjatywy. Padają zarzuty pod moim adresem, że idę na wagary, czyli nie zależy mi na mojej przyszłości - mówi dziennikarce RMF FM 14 letnia Liese. Jednak i tak nie będę mieć przyszłości, jeżeli nie będzie już naszej planety - dodaje.

Wielu dyrektorów szkół przymyka oczy i daje ciche przyzwolenie na udział w manifestacji, gdyż popiera cel, który podnosi młodzież. Niektórzy dyrektorzy żądają pisemnej zgody rodziców. Praktycznie nie ma jednak szkół, które zabroniły nastolatkom udziału w czwartkowych mitingach.

Ten oddolny ruch jest  fenomenem jeżeli chodzi o jego spontaniczną organizację. Prawdopodobnie jednak wykorzystają go wkrótce politycy, gdyż już w maju odbędą się w Belgii wybory parlamentarne. A walka z ociepleniem klimatu to hasło rosnących w siłę Zielonych, którzy już w niedawnych wyborach lokalnych w Brukseli odnieśli ogromny sukces.

Autorka: Katarzyna Szymańska-Borginon
Opracowanie: Adam Zygiel