Nie odbędzie się zaplanowane na dziś przesłuchanie Zbigniewa Ziobry przez sejmową komisję śledczą do sprawy tak zwanych nacisków. Posłowie nie spotkają się z byłym ministrem sprawiedliwości, ponieważ jest on chory.

Telefonicznie informował o tym sekretariat komisji już wczoraj, ale przewodniczący komisji Andrzej Czuma nie był pewny, czy rzeczywiście do przesłuchania nie dojdzie.

Dziś do komisji dotarło jednak formalne zwolnienie lekarskie - dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory. Po spełnieniu tego wymogu, przerwane prawie półtora roku temu przesłuchanie, zostało odroczone.

Zbigniew Ziobro miał kontynuować odpowiedzi na pytania o swoich działaniach w sprawie tzw. afery gruntowej. Posłowie komisji chcieli się dowiedzieć, czy wpływał w sposób sprzeczny z prawem na śledztwa dotyczące polityków i mediów w czasie rządów PiS.

Przesłuchanie Ziobry zostało przerwane w listopadzie 2008 roku. Były minister sprawiedliwości ledwie rozpoczął zeznania, prezentując swe dokonania w resorcie - gdy posiedzenie zakończono. Wcześniej przez kilka godzin trwały dyskusje posłów czy wyłączyć z przesłuchania Arkadiusza Mularczyka z PiS.

Ziobro do dziś nie podpisał protokołu zeznań. Komisja zwróciła się o ukaranie go, jednak sąd w październiku 2009 roku nie uwzględnił wniosku w tej sprawie.