Rok więzienia w zawieszeniu i zadośćuczynienia w wysokości 200-800 zł - takie wyroki usłyszało 13 pseudokibiców, którzy w marcu napadli na uczniów idących na mecz Lechii Gdańsk.

Jak poinformowała prezes Sądu Rejonowego w Kościerzynie Małgorzata Peplińska, 13 młodych ludzi w wieku od 17 do 20 lat otrzymało kary po roku więzienia. Wszystkie kary zasądzone zostały w zawieszeniu: w dwunastu przypadkach - na trzy lata, a w jednym - na cztery.

Wobec oskarżonych orzeczono też nadzór kuratorski oraz nawiązki w wysokości od 200 do 800 zł (w sumie 5,5 tys. zł), które trafią do jednego z dwóch uczniów poszkodowanych w trakcie napaści. Czwórka skazanych ma też dodatkowo zapłacić nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Bandyci zaatakowali młodych kibiców w marcu

Bandyci napadli na uczniów w marcu w miejscowości Liniewo na Kaszubach. Do stojących przy autokarach chłopców z miejscowego zespołu szkół (w wieku od 10 do 16 lat), wybierających się do Gdańska na mecz Lechii Gdańsk, podbiegło kilkunastu młodych mężczyzn zamaskowanych kapturami i szalikami. Wykrzykując nazwę Arki Gdynia - klubu piłkarskiego, którego kibice są zwaśnieni z kibicami gdańskiej Lechii, napastnicy uderzyli dwóch uczniów, a innemu zabrali szalik z barwami klubowymi Lechii. Napastnicy zostali zatrzymani dwa dni później.

W czasie przesłuchań w prokuraturze bandyci nie potrafili wyjaśnić powodów swojego postępowania, niektórzy tłumaczyli się głupotą. Wszyscy przyznali się do winy, wyrazili skruchę i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.