Jeden do piętnastu - taki wskaźnik rozpoznawania nowotworów ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, gdy wejdzie w życie pakiet onkologiczny. Pełna diagnostyka powinna potwierdzić raka u co najmniej 1 chorego na 15 kierowanych przez lekarza rodzinnego. Tylko taki wskaźnik spowoduje dodatkowe finansowanie lekarza i nie odbierze mu prawa do wystawiania Karty Onkologicznej i kierowania pacjentów na szybką ścieżkę onkologiczną.

Lekarze i eksperci mówią o tym wskaźniku, że jest wielką zagadką, bo w Polsce nie ma do tej pory żadnych danych dotyczących skuteczności rozpoznania nowotworów przez lekarzy rodzinnych.

Wskaźnik można jedynie porównywać do innych krajów. W Anglii to jeden do ośmiu - więc jak mówi ekspert rynku zdrowia Krzysztof Łańda - ministerstwo dość bezpiecznie ustaliło nasz wskaźnik.

Nasi lekarze rodzinni nie są gorsi od lekarzy angielskich, więc myślę, że ten wskaźnik jest zupełnie bezpieczny - mówi Łańda - W tej sprawie ministerstwo zachowało się w bardzo otwarty sposób.

Z kolei szef Polskiej Unii Onkologii prof. Janusz Meder mówi, że taki wskaźnik jest sztuczny i powinno się go ustalić dopiero po pewnym okresie funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Nie powinno się na razie żadnych wskaźników ustalać i poobserwować co się będzie działo choćby przez pół roku. Nikt nie zrobił żadnej grupy pilotażowej i nie przetestował tego, tylko idzie się na żywioł. To nie jest dobre - mówi prof. Meder.

Obawia się on, że nawet przy wskaźniku 1/15  lekarze rodzinni będą bali się na początku reformy wręczać pacjentom Karty Onkologiczne. Z obawy, że mogą wypaść z systemu i NFZ nie zapłaci za wykonane badania, które ostatecznie nie potwierdzą raka.

Ja uważam, że to nie powinien być żaden czynnik, który będzie decydował o karaniu lekarzy albo będzie się odbierało lekarzowi prawo wydawania tych zielonych kart. Bo efekt może być odwrotny - dodaje Meder.

Tym bardziej, że jak mówi szef Polskiej Unii Onkologii, jest bardzo wiele objawów, które mogą sugerować chorobę nowotworową, których nie należy ignorować, ale potem pogłębiona diagnostyka może wykluczyć raka.

(j.)