Fala zwolnień w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. To efekt zmian w egzaminie teoretycznym, które na początku roku wprowadziło ministerstwo transportu. W pierwszym półroczu praktykę zdawali ci, którym udało się zdać testy na starych zasadach. Teraz w niektórych ośrodkach liczba zdających spadła co najmniej o 25 procent. W niektórych nawet o więcej niż połowę.

Tąpnięcie nastąpiło pod koniec czerwca. Wtedy to skończyli zdawanie praktyki ci, którzy zdali egzamin teoretyczny na starych zasadach, czyli do 19 stycznia. Od tamtej pory porównując analogiczne miesiące liczba zdających spadła o połowę - było średnio 4000 miesięcznie, jest poniżej 2000 - mówi Ryszard Pasikowski, szef lubelskiego WORD-u.

Ministerstwo znów zamieszało...

Do tego ministerstwo kolejny raz zachwiało rynkiem, bo dało komunikat, że testy będą zmienione - w domyśle uproszczone. Nie było jednak jasnego i czytelnego komunikatu - kiedy. Niektórzy bojąc się obecnych testów po skończeniu kursu nie zapisują się na egzamin, bo czekają na zmiany.

To nie zmieni się szybko - przewiduje Pasikowski - Myślę, że około maja-czerwca przyszłego roku, ale ludzie czekają, myśląc, że to będzie za miesiąc.

Tylko w Lublinie pracę straciło 6 z 25 egzaminatorów. Identyczne proporcje są praktycznie w całym kraju. Ci, którzy wciąż pracują, w znacznej części mają zmniejszone etaty na przykład do 7/8 czy 3/4.