Ministerstwo Zdrowia zniesie limit wystawianych e-recept, ale dla wybranych szpitali i przychodni. To najważniejsze ustalenie dzisiejszego spotkania przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej z wiceministrem Maciejem Miłkowskim. Były to pierwsze rozmowy obu stron po zmianie na stanowisku szefa resortu zdrowia.

Lekarze od miesiąca protestowali przeciwko ograniczeniom. Te zostaną zniesione w tych publicznych szpitalach i poradniach, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i które nie naruszały dotychczasowych limitów. Tam, jak ustalił reporter RMF FM, resort nie ma podejrzeń, że recepty mogą być generowane automatycznie i bez sprawdzenia, czy jest to uzasadnione w przypadku konkretnego pacjenta. 

Przypomnijmy, że w lipcu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limit 300 wystawianych e-recept na lekarza w czasie 10 godzin pracy. Właśnie przeciwko tym limitom medycy protestowali przed siedzibą resortu. 

To nie koniec ustaleń. W czasie dzisiejszego spotkania lekarze uzgodnili z wiceministrem zdrowia, że wspólnie w najbliższych tygodniach przygotują nowelizację przepisów dotyczących wystawiania e-recept także na leki psychotropowe i środki odurzające. Efekt ma być taki, że medycy nie będą już musieli dodatkowo sprawdzać historii leczenia pacjenta, bo wszystko ma być dostępne automatycznie - tak, by nie zabierać czasu wizyty. 

Lekarze są zadowoleni z dzisiejszego spotkania i - jak usłyszał od nich reporter RMF FM - liczą, że te zmiany ułatwią im pracę oraz przede wszystkim zwiększą bezpieczeństwo pacjentów

Opracowanie: