Wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności rządowi Mateusza Morawieckiego Sejm zajmie się w piątek wieczorem - tak przynajmniej wynika z harmonogramu obrad zamieszczonego we wtorek wieczorem na sejmowej stronie internetowej. Rozpoczynające się w środę posiedzenie, które początkowo miało trwać dwa dni, będzie trwać trzy dni i zakończy się w piątek.

Początkowo debatę nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu planowano w czwartek. Jednak zgodnie z harmonogramem obrad - zamieszczonym na stronie Sejmu we wtorek wieczorem - debata miałaby się odbyć w piątek w godz. 21.00-22.45. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział jeszcze przed wyborami samorządowymi, podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu 13 października. Deklaracja lidera PO była m.in. reakcją na przegrany przez premiera Mateusza Morawieckiego proces w trybie wyborczym, który wytoczyła mu PO (chodziło o inwestycje infrastrukturalne w czasach rządów PO-PSL).

Wniosek PO złożyła pod koniec listopada, w jego nawiązała też do "afery KNF". To jest największa afera ostatnich lat, to afera PiS-u; afera, która pokazywała w jaki sposób można doprowadzać do upadku bank - podkreślał Grzegorz Schetyna. We wniosku to on został wskazany jako kandydat na nowego premiera.

Sejmowa arytmetyka

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie będą też kontynuować prace nad projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Debatę nad sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy budżetowej - początkowo zapowiadaną na czwartek - w aktualnym harmonogramie przewidziano na piątek po południu od godz. 14.00 do 21.00. Ma być to punkt poprzedzający debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu.

Oprac