​Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem przyszłego roku będzie można spędzić wyjątkowo czas. To właśnie tutaj Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową.

Nad Soliną trwa budowa kolei gondolowej. Jej uruchomienie planowane jest latem przyszłego roku. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór. 

Podpora nr 3 liczy 75 metrów i jest największą tego rodzaju konstrukcją w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory kolei linowej o wysokości: 48, 28, 19 i 17 metrów. W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny. Roboty zaplanowano jeszcze w tym roku.

Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce, także kolei widokowej pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy - mówi mediom Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.



Natomiast w przyszłym roku dokończona zostanie konstrukcja wieży widokowej, wykonane zostaną prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowany zostanie teren ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem będzie on dostępny dla turystów już latem przyszłego roku. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł.

Trasa gondoli

Podróż kolejką gondolową rozpocznie się od stacji Plasza, która będzie zlokalizowana powyżej deptaka prowadzącego do korony zapory. Stąd turyści w 8-osobowych wagonikach ruszą w 1,5-kilometrową trasę do stacji zlokalizowanej na górze Jawo. Podczas podróży kolejką będzie można podziwiać zaporę oraz pięknie położone Jezioro Solińskie.

W najwyższym punkcie spód wagonika znajdzie się ponad 100 metrów nad ziemią. Najwyżej w Polsce.

Na pewno ta wysokość przyczyni się do niezwykłych doznań osób, które będą jeździć koleją. Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do takich przestrzeni, będą to doznania zapierające dech w piersiach - przekonuje Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.