Od północy będzie obowiązywał zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, zatem ostrzegamy - uważajcie! Jak ustalił w PKW nasz reporter Tomasz Skory, za naruszenie ciszy wyborczej może być uznane nawet... zamieszczenie w internecie zdjęcia polityka, którego popieramy.

"Wyciszenie" sieci to problem przy każdej kampanii wyborczej. Pułapki tymczasem czyhają wszędzie - według szefa PKW Stefana Jaworskiego za złamanie ciszy można uznać nawet polubienie na Facebooku profilu któregoś z kandydatów do PE. Podobnie zresztą, jak jak np. udostępnienie jego zdjęcia. Wypowiadanie się w okresie ciszy wyborczej o kandydatach, "ulubionych" komitetach wyborczych - jest rodzajem agitacji wyborczej - mówi Jaworski.

Szef PKW odniósł się także do agitacji... przez noszenie tego, co zawsze nosi jeden z kandydatów w eurowyborach: Jeśli chodzi o problem muszki czy innego ubioru, to myślę, że chyba tak daleko prawo się nie będzie posuwało, żeby ścigać osoby, które będą w tym dniu tak ubrane - mówił Jaworski.

Zaznaczmy, że to jednak tylko opinie szefa PKW, bo o uznaniu za naruszenie ciszy wyborczej decyduje sąd.

Cisza wyborcza na 24 godziny przed dniem głosowania

"Cisza wyborcza" rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w Polsce - do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 r. - pod warunkiem, że żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie "ciszy wyborczej" w internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczone tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

W opinii Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne jest natomiast m. in.:

- podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji wyborczej;

- informowanie o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie zwraca uwagę, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

(mal)