"Rozmowy przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie będą dotyczyć między innymi bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem UE i jej przyszłości, zwłaszcza po Brexicie" - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier Beata Szydło spotka się w stolicy z szefami rządów: Czech Bohuslavem Sobotką, Węgier Viktorem Orbanem i Słowacji Robertem Fico. Rozmowy rozpoczną się o godz. 9:30 i potrwają do południa.

Jak dodał Rafał Bochenek, w trakcie spotkania omówione zostaną zarówno sprawy związane z funkcjonowanie UE, jak i problemy typowo regionalne. Wśród tematów pojawi się na pewno kwestia jakości żywności produkowanej i dystrybuowanej na terenie Europy Środkowo-wschodniej - dodał Bochenek. Jak zaznaczył, "jest to sprawa istotna z uwagi na to, iż wiele międzynarodowych koncernów narusza albo stosuje inne normy jakościowe dotyczące żywności na terenie państw Europy Środkowej od tych, które są stosowane w pozostałych krajach UE, a to może to mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo konsumentów". Według rzecznika rządu kwestia ta zostanie poruszona z inicjatywy premiera Słowacji Roberta Fico.

Za kilka dni odbędzie się kolejny szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, a 25 marca - szczyt jubileuszowy w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Z tego powodu rozmowy przywódców Grupy Wyszehradzkiej będą też dotyczyć problemów UE. Spotkanie w Warszawie będzie dobrą okazją do wypracowania wstępnych ustaleń w najbardziej bieżących kwestiach związanych z funkcjonowaniem Unii i jej przyszłości, zwłaszcza po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię - podkreślił Bochenek.

Podczas szczytu w Brukseli zaplanowanego na 9-10 marca poruszone zostaną tematy gospodarki, bezpieczeństwa i migracji. Rada Europejska ma też wybrać swojego przewodniczącego na okres od 1 czerwca do 30 listopada 2019 roku. Obecny szef Rady Donald Tusk zadeklarował podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie, że jest gotów kontynuować swoją pracę jako przewodniczący Rady Europejskiej, gdy w maju zakończy się jego pierwsza kadencja na tym stanowisku. Brytyjski dziennik "Financial Times" w poniedziałek poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia dziennika wywołały dyskusję polityczną w Polsce. We wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że "nie potwierdza, nie zaprzecza". Natomiast, dodał, "trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata (Tuska), który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem". Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu". Saryusz-Wolski dotąd nie zabrał głosu w sprawie doniesień "FT".

(MRod)