To ważny krok w walce z przestępczością w Polsce – tak o ruszających od dziś 24-godzinnych sądach mówił minister sprawiedliwości. To konieczność, ponieważ poczucie bezkarności zachęca do kolejnych przestępstw – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Minister jest przekonany, że system sądów 24-godzinnych sprawdzi się w naszym kraju, podobnie jak sprawdził się w innych państwach. Skuteczna walka z przestępczością wymaga jednak – według Ziobry – dalszych zmian m.in. w kodeksie wykroczeń.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz zapewnił, że polskie sądy są przygotowane logistycznie do wejścia w życie systemu sadów 24-godzinnych. Zaznaczył, że ich praca będzie na bieżąco monitorowana. Zbigniew Ziobro stwierdził, że resort sprawiedliwości będzie reagował na wszelkie problemy związane z sądami 24-godzinnymi.

Gorzów Wlkp: Pierwsza sprawa dla sądu 24-godzinnego

Jednym z pierwszych, który będzie sądzony w obowiązującym od dziś 24-godzinnym trybie, jest 22-letni Grzegorz L. z Cycowa na Lubelszczyźnie. Przed godz. 1 w nocy zatrzymali go policjanci do rutynowej kontroli. Okazało się, że prowadził samochód mając ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

22-latek noc spędził na komendzie w Łęcznej. Od zatrzymania minęło ponad 12 godzin, ale na razie zrobiono niewiele: mężczyźnie podano śniadanie, ale jeszcze go nie przesłuchano. Właśnie trzeźwieje. Gdy będzie to możliwe, zostanie mu przedstawiony zarzut z art. 72 a paragraf 1. i zostanie przesłuchany – mówi nadkomisarz Mariusz Siegieda z Komendy Policji w Łęcznej.

W tym czasie – jak zapewnia nadkomisarz – zorganizowano na jutro transport i umówiono przesłuchanie w prokuraturze we Włodawie na godz. 8.30. Jutro po południu powinien wpłynąć wniosek do sądu, a ten – wynika z kalkulacji – będzie miał 12 godzin na odbycie posiedzenia.

Zgodnie z ustawą sąd 24-godzinny ma dobę na wydanie wyroku. W ekspresowym tempie będą osądzani m.in. stadionowi chuligani i drobni przestępcy. Sądy 24-godzinne sprawdziły się - zdaniem Ziobry - w Stanach Zjednocznych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. Do wprowadzenia podobnego rozwiązania przygotowują się Niemcy.