"Gotowe jest rozporządzenie w sprawie objęcia specjalnym monitoringiem oleju rzepakowego" - zapowiedział senatorom wiceminister finansów. To reakcja resortu na ujawnienie przez reporterów śledczych RMF FM, że w projekcie ustawy o monitorowaniu przewozu towarów wrażliwych nie pojawiła się substancja, która była wykorzystywana przez oszustów do wyłudzania podatku VAT.

Resort ujawni treść rozporządzenia w przyszłym tygodniu. Na razie jeszcze trwają konsultacje w ramach resortu, ale niedługo projekt trafi do konsultacji międzyresortowych - obiecuje wiceminister finansów Leszek Skiba.

Problem związany z wyłudzeniami podatku, nieprawidłowościami, jest silną podstawą, żeby w tym rozporządzeniu olej rzepakowy powrócił - mówi Skiba.

Resort, po ujawnieniu przez RMF FM, że olej nie pojawił się w ustawie, tłumaczył, że trafiły tam tylko towary akcyzowe. Pozostałe, w tym rzepak, miały być w specjalnym rozporządzeniu. TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁĄ TREŚĆ WYJAŚNIENIA

"Skala wyłudzeń jest ogromna"

Według specjalistów, wyłudzenia podatku VAT na handlu olejem rzepakowym to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przestępczości - zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat.

O skali wyłudzeń Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy z organizacji zrzeszającej przedsiębiorców Pracodawcy RP, mówił: Jedna z największych po samych paliwach. Szacuje się, że w 2015 roku około 350 mln zł, więc skala jest przeogromna.

Tym rynkiem zawładnęły grupy przestępcze, które de facto zmuszają producentów do nabywania tego towaru w ramach transakcji, gdzie na wcześniejszym etapie mogło dochodzić do wyłudzeń - wyjaśnia Korzeb w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Berendą.

Oznacza to, że uczciwi przedsiębiorcy, nieświadomie handlujący z mafią, nie tylko tracą pieniądze, ale także narażają się na odpowiedzialność karną.

(mal)