Prokuratura z urzędu sprawdza czy wszcząć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefa Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego, który podał się do dymisji. Decyzję o rezygnacji motywował on względami osobistymi - mówi minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, rezygnacja miała związek ze sprawą zatrudniania więźniów do pracy przy budowie autostrady A2, opisaną w tygodniku "Newsweek". Mieli oni pracować za darmo, na rzecz wykonawcy jednego z odcinków drogi. Dziesiątki więźniów miał "załatwić firmie" - jak podaje tygodnik - właśnie dotychczasowy szef Służby Więziennej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak powiedział, że z urzędu wszczęto postępowanie sprawdzające pod kątem ewentualnego przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego (grozi za to do 3 lat więzienia). Dodał, że w ramach tego postępowania prokurator wystąpi o dokumenty sprawy do SW i MS i po ich uzyskaniu podejmie decyzję czy wszcząć śledztwo.

Według "Newsweeka" sprawa "została zamieciona pod dywan", a funkcjonariusz, który próbował ją wyjaśniać, został zwolniony. "Newsweek" poinformował także, że generał w rozmowie z tygodnikiem nie miał sobie "poza głupotą" nic do zarzucenia; miał też - jak dodaje gazeta - przyznać, że prywatną firmę goniły terminy, a szef jej rady nadzorczej to jego znajomy. Tygodnik podaje, że Włodarski spotkał się z szefem rady nadzorczej firmy jesienią 2013 r., a potem zadzwonił do szefa Służby Więziennej z Łodzi. Po tej rozmowie więźniowie mieli być wożeni do pracy przy autostradzie. Do zdarzeń tych miało dojść w październiku 2013 r.

Teraz wniosek o odwołanie szefa SW trafi do premier Ewy Kopacz. Na razie minister nie wystąpił o powołanie na to stanowisko innej osoby.

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że funkcjonariusze Biura prowadzą w związku z tą sprawą czynności analityczne i weryfikują zbierane informacje, nie prowadzą działań kontrolnych czy procesowych.

(j.)