Przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie rozpoczął się proces o zadośćuczynienie za zamienienie przed laty dwóch chłopców. Rozdzielone bliźniaki wychowywały się w innych rodzinach. Poszkodowani i ich bliscy żądają od Skarbu Państwa łącznie 2,4 mln zł.

Do zamiany dzieci w 1953 r. w szpitalu w Przeworsku. W odstępie dwóch dni urodziły się tam dwie pary bliźniąt: dwóch chłopców oraz dziewczynka i chłopiec. Nie wiadomo dokładnie, kiedy chłopcy zostali zamienieni.

Jak poinformowała rzeczniczka sądu Marzena Ossolińska-Plęs proces na wniosek powodów został utajniony. Wiadomo jedynie, że o zadośćuczynienie z powództwa cywilnego wystąpiło łącznie 10 osób. Są to dwie pary bliźniąt, ich rodzeństwo oraz jeden ojciec. Pozostali rodzice już nie żyją.

Pełnomocnik powodów mec. Maria Wentlandt-Walkiewicz powiedziała, że sami poszkodowani domagają się po 300 tys. zł, a pozostali członkowie ich rodzin - po 200 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych.

Te rodziny cały czas żyły w niepewności, były narażone na dociekliwość sąsiadów, kolegów w szkole, ich komentarze. A przede wszystkim każdy ma prawo wychowywać się w swojej rodzinie, ze swoim rodzeństwem, a szczególnie bliźnięta - powiedziała Wentlandt-Walkiewicz. Dodała, że zamienieni chłopcy byli bliźniętami jednojajowymi, więc ich podobieństwo było "uderzające".

Zamianę zaczęto podejrzewać, gdy zauważono, że chłopcy wychowujący się w innych rodzinach są łudząco podobni do siebie. Pełnomocnik dodała, że dzieci widywały się czasem, ponieważ mieszkały w pobliżu siebie.

Jednak decyzję o zrobieniu testów DNA rodziny poszkodowanych podjęły dopiero po nagłośnieniu w mediach sprawy zamiany bliźniaczek z Warszawy. Badania genetyczne potwierdziły, że zamienieni chłopcy są bliźniętami jednojajowymi.