Poznański Urząd Miasta opublikował na swoich stronach dane dotyczące transportu w mieście. Zarówno te dotyczące kierowców, ale też pasażerów MPK. Wśród nich także informacje o dostępności miejskich parkingów. Chodziło o to, by zainteresować potencjalnych twórców aplikacji mobilnych do tworzenia programów i systemów ułatwiających życie w mieście. Są już pierwsze efekty. Jedna z firm, która współpracowała z miastem wcześniej, opracowała właśnie aplikację, która podpowiada na których parkingach są wolne miejsca.

Chodzi o aplikację FindPark, którą można już pobierać na smartfony. Swoim zasięgiem objęła na razie 5 parkingów, z czego cztery to miejskie parkingi buforowe. Oprogramowanie nie obejmuje miejsc w strefie płatnego parkowania. Zdaniem urzędników, trudno byłoby je policzyć. 

Już kiedyś funkcjonował taki system, który miał prezentować te dane, ale się kompletnie nie sprawdził, został wyłączony - mówi w rozmowie z RMF FM z-ca prezydenta Maciej Wudarski, który zaznacza, że jeśli SPP będzie się rozrastać, miasto będzie chciało monitorować liczbę korzystających z niej aut. Trzeba sobie jednak zdawać, że to są większe koszty, bo trzeba zamontować aparaturę, która będzie liczyła auta - dodaje.

FindPark zawiera i prezentuje dane z miejsc, gdzie taki monitoring już istnieje. To m.in. wielopoziomowy parking w biurowcu przy ulicy Za Bramką, w bliskim sąsiedztwie urzędu miasta.

Test na cierpliwość

Długo pan szuka miejsca? - pytamy kierowcę, który właśnie zaparkował pod poznańskim sądem na al. Marcinkowskiego. Przynajmniej 15 minut i krążyłem tu bez sensu ­- słyszymy w odpowiedzi. Dziś i tak nie było najgorzej, bo w trakcie trwających jeszcze przez kilka najbliższych dni ferii ruch na poznańskich ulicach jest o połowę mniejszy. Kiedy jednak wszystko wróci do "normy", czas poszukiwania miejsca znacznie się wydłuży. Miasto tłumaczy, że uruchomienie aplikacji ułatwiającej poszukiwania to odpowiedź właśnie na taką tendencję. Uruchamiamy aplikację, wiemy z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w miejscu, w które jedziemy, znajdziemy wolne miejsce. Ogranicza to ruch, zatłoczenie miasta. To jest działanie ekologiczne - mówi Maciej Wudarski.

Szczegółowe informacje o parkingach w Poznaniu można też sprawdzić za pomocą strony internetowej miasta. W zakładce transport dostępny jest dokładny plan wszystkich parkomatów, miejskich parkingów czy biletomatów. Miasto liczy, że te dane zainspirują kolejnych twórców aplikacji mobilnych.