Ponad pół miliona złotych wyda w tym roku Tatrzański Park Narodowy na remonty górskich szlaków turystycznych. Główne prace mają ruszyć w czerwcu. Najpilniejsze remonty czekają szlaki, na których ruch turystyczny jest największy - m.in. w rejonie Kasprowego Wierchu.

Tam remontu wymagają przede wszystkim szlak z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch oraz trasa na Czerwone Wierchy.

Mniejsze remonty w części reglowej gór, jak na przykład w Dolinie Kościeliskiej, już się rozpoczęły, natomiast prace w terenie wysokogórskim będzie można podjąć dopiero po zniknięciu pokrywy śnieżnej i ustabilizowaniu się gruntu - poinformował główny specjalista ds. ochrony przyrody TPN Marek Pęksa.

Wszystkie prace przy remoncie tatrzańskich szlaków odbywają się ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu. Każdy robotnik dysponuje tylko łopatą, kilofem i własnymi rękoma - dodał Pęksa.

Pieniądze na remonty tatrzańskich szlaków pochodzą z wpływów za bilety wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Część pieniędzy na ten cel będzie pochodzi z funduszy unijnych.

Renowacje górskich traktów są przeprowadzane przez TPN co roku, bez większych ograniczeń w ruchu turystycznym.

Już w piątek w RPA ruszają piłkarskie mistrzostwa świata. Wszystkie informacje znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM będziecie mogli słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.