Dopiero jutro prokuratura przesłucha dziewięcioro zatrzymanych w związku z zamieszkami w Zielonej Górze - usłyszał reporter RMF FM Adam Górczewski. Ośmiu mężczyzn i kobieta jeszcze nie wytrzeźwieli.

Mogą usłyszeć zarzuty czynnej napaści na policjantów i niszczenia mienia. Chodzi nie tylko o zniszczone policyjne radiowozy i budynek komisariatu. W trakcie nocnych zamieszek zniszczone zostały prywatne samochody i witryny sklepowy.

Policja zabezpieczyła monitoring z miejsca tragedii w Zielonej Górze. Nagrania są analizowane przez specjalny zespół kontrolny, który ma wyjaśnić zabezpieczenie żużlowej imprezy.

"Tłum to uśpiona bestia. Kiedy jest rozjuszony, trzeba używać mocnych argumentów"

Kiedy tłum jest rozjuszony, trzeba używać mocnych argumentów, nawet takich jak broń i armatki wodne - tak uważa profesor Krzysztof Kubiak, ekspert w zakresie zwalczania terroryzmu, prorektor Dolnośląskiej szkoły Wyższej. Organizatorzy imprez masowych, niezależnie od ich charakteru, sportowego, kulturalnego, muszą sobie zdawać sprawę, że igrają z uśpioną bestią. Ich partnerem nie są pojedynczy, racjonalni ludzie. Ich partnerem jest byt zwany tłumem, który kieruje się własną logiką, własnymi prawami, własnymi odruchami - powiedział profesor Krzysztof Kubiak.

W miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego potrącenia 23-letniego mężczyzny przez nieoznakowany policyjny samochód, kibice ułożyli krzyż. Na miejscu wypadku ułożono krzyż z płyt brukowych, przykryto go flagą w żółto-biało-zielonych barwach klubu. Wielu mieszkańców zatrzymuje się, by zapalić w tym miejscu znicze.

W związku z wypadkiem w Zielonej Górze także zawodnicy i pracownicy Stali Gorzów Wielkopolski S.A. odwołali zaplanowaną na dziś uroczystość z okazji zdobycia brązowego medalu. Spotkanie z medalistami przesunięto na 7 października.