Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Gawłuszowice oraz w mieście i gminie Przeworsk na Podkarpaciu. W kilku powiatach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie nie ma jednak zagrożenia powodziowego dla ludzi - zapewniają służby.

Województwo podkarpackie

Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Gawłuszowice, gdzie zalanych zostało m.in. 95 piwnic gospodarstw, podtopiona została także piwnica szkoły podstawowej w pobliskiej Krzemienicy, ale lekcje odbywają się tam bez przeszkód - wyjaśnił dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Janusz Morawski.

Do podtopień doszło też w gminie Padew Narodowa, gdzie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Woda na tym terenie zalała piwnice ok. 318 domów i ok. 1,5 tys. użytków rolnych.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje też w powiatach: strzyżowskim - miasto i gmina Strzyżów oraz w gminach Czudec, Wiśniowa, Frysztak; mieleckim - miasto Mielec;˙przeworskim - gmina Tryńcza; rzeszowskim - miasto Rzeszów; jarosławskim - gmina Laszki; stalowowolskim - gmina Bojanów

Województwo świętokrzyskie

Stany alarmowe przekroczone zostały w pięciu miejscach na czterech rzekach województwa świętokrzyskiego, a ostrzegawcze m.in. na Wiśle w Zawichoście i Sandomierzu - poinformował dyżurny centrum zarządzania kryzysowego w Kielcach.

Stany alarmowe przekroczone są na Czarnej w Połańcu, na Koprzywiance w Koprzywnicy, na Kamiennej w Bzinie i Wąchocku oraz na Czarnej Włoszczowskiej w Januszowicach. Według dyżurnego przekroczenia są niewielkie - od kilku do 38 cm, a sytuacja się stabilizuje.

Możliwe jest jeszcze podniesienie się poziomu Wisły, przez wody płynące z Podkarpacia. Synoptycy nie prognozują dużych opadów, a mające nadejść przymrozki powstrzymają topnienie śniegu.

Województwo lubelskie

Wisła na Lubelszczyźnie przekroczyła stany ostrzegawcze. We wszystkich nadwiślańskich powiatach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Na razie jednak nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią.

Spodziewamy się dalszego wzrostu poziomu wody, ale te przybory nie powinny być duże. Na Wiśle nie ma zatorów z kry i mamy nadzieję, że nie będzie większych kłopotów - powiedział dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk.

Wisła po południu w Annopolu płynęła niemal na poziomie stanu alarmowego, w Puławach przekraczała stan ostrzegawczy o 40 cm, a w Dęblinie zbliżyła się do stanu ostrzegawczego. Starosta powiatu Opole Lubelskie ogłosił w poniedziałek w gminach Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków pogotowie przeciwpowodziowe. Po południu już we wszystkich nadwiślańskich powiatach Lubelszczyzny - opolskim, kraśnickim, puławskim i ryckim - pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił wojewoda lubelski.

Stan alarmowy przekraczała w poniedziałek nadal rzeka Bug w Dorohusku i Krzna w Malowej Górze. Powyżej stanu ostrzegawczego płynie też Wieprz w Krasnymstawie i Kośminie.

Na skutek zatoru na Wieprzu w miejscowości Jeziorzany w sobotę woda przelała się przez tamtejszą drogę i podeszła pod znajdujące się tam 10 gospodarstw. Strażacy ułożyli na długości ok. 300 metrów drogi worki z piaskiem, co zapobiegło zalaniu domostw. Na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt, lód na rzece został rozkruszony i woda przestała przybierać. Sytuacja w Jeziorzanach jest opanowana" - zapewnił Stańczyk.

Jeśli w Twojej okolicy rzeka niebezpiecznie przybiera, zalane są drogi i pola, zrób zdjęcie, nakręć film i wyślij je do nas RMF FM/PAPna Gorącą Linię RMF FM.