Klub PO nie poprze wniosku SLD o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek ma związek z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. W rozmowie z dziennikarzami szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz stwierdził, że szef SLD Grzegorz Napieralski "robi ze śmierci Barbary Blidy kampanię polityczną".

W związku z tym, że Napieralski z tego wniosku robi element kampanii wyborczej, uważamy, że to nie uchodzi - powiedział Tomczykiewicz - Protestujemy przeciwko temu, nie zgadzamy się i nie będziemy w tym przedstawieniu uczestniczyć. Szef klubu PO dodał jednak: Miejmy nadzieję, że ten wniosek do TS nie zniknie po wyborach, że będzie nadal aktualny i wtedy podejmiemy decyzję.

Tomczykiewicz zaznaczył przy tym, jego partia jest przekonana, że "wnioski, które płyną z dwóch raportów (komisji Blidy i komisji ds. nacisków) będą ich skłaniać ku opinii, że dochodziło do ewidentnego naruszenia prawa, zarówno w sprawie Blidy, jak i sprawach, które prowadziła komisja Andrzeja Czumy".

Z kolei wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział TVN24, że PO przygotuje własny wniosek w tej sprawie, ale po wyborach. Ta odpowiedzialność powinna być jakby rozsądzona przez Trybunał Stanu, natomiast uważamy też, że należy tego rodzaju wniosek stawiać poza okresem kampanii wyborczej, bo to, co w tej chwili z tym zbieraniem podpisów czyni Grzegorz Napieralski, jest najzwyczajniej nieetyczne i wygląda na wykorzystywanie śmierci Barbary Blidy w kampanii. Na to my się zgodzić nie możemy" - stwierdził.

Szef komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz przedstawił we wtorek w Sejmie raport z prac komisji. Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym raporcie, były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a były szef ABW Bogdan Święczkowski i były wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne.

We wtorek klub SLD rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskami o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobry. Szef klubu SLD Grzegorz Napieralski zapowiadał, że zamierza w tej sprawie spotkać się z szefami klubów PO i PSL.