Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by pingwin cesarski stał się symbolem godzenia ról w całej Europie. Są to zwierzęta, które wymieniają się rolami i dzielą obowiązkami w opiece nad dziećmi - przekonują pomysłodawcy.

Pingwin cesarski jako logo projektów związanych z godzeniem ról został zaprezentowany na konferencji "Mechanizmy godzenia ról zawodowych i rodzinnych dla kobiet i mężczyzn szansą na aktywne uczestnictwo w rynku pracy", zorganizowanej przez MPiPS w ramach polskiej prezydencji.

Problematyka godzenia ról jest uwikłana w dyskurs operujący opozycją pomiędzy naturą a kulturą. Z naturalnego faktu, że kobieta zachodzi w ciążę, a następnie rodzi dziecko, wysuwa się wniosek o jej naturalnej predyspozycji do opieki nad potomstwem. Przekładając to na język stereotypów można by stwierdzić, że kobiety, jako czułe i emocjonalne, są stworzone do opiekowania się słabszymi, a mężczyźni - silni, racjonalni i dominujący - do troszczenia się o byt rodziny. Postanowiliśmy się odwołać do natury i sprawdzić, czy w przyrodzie jest równie oczywista naturalna rola przypisana płci. W ten sposób trafiliśmy na pingwina cesarskiego - tłumaczyła Jacqueline Kacprzak z MPiPS.

Jak dodała, samica pingwina po złożeniu jaja przekazuje je samcowi i wraca do oceanu na żerowisko, by uzupełnić siły. Samiec wysiaduje jajo w fałdach skóry na brzuchu, korzystając z zapasów tłuszczu, Po około dwóch miesiącach samica wraca i rodzice wymieniają się rolami pomiędzy żerowaniem a opieką nad pisklęciem.

MPiPS zachęca do rozpowszechniania idei godzenia ról zawodowych i rodzinnych za pomocą logotypu pingwina we wszystkich krajach UE.