Pierwsza, 80-osobowa grupa żołnierzy japońskich przybyła z Kuwejtu do Iraku. To pierwsza od II wojny światowej misja japońskich żołnierzy w strefie działań zbrojnych. W sumie do Iraku przybędzie do 700 żołnierzy z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Konwój 25 pojazdów wiozących żołnierzy japońskich skierował się do szyickiego miasta Samawa, na południu Iraku, gdzie Japończycy mają stacjonować. Konwój eskortowany jest przez pojazdy amerykańskie.

Samawa w prowincji Muzawa znajduje się na terenie południowej, brytyjskiej strefy stabilizacyjnej. Od 19 stycznia przebywa tu 50-osobowa japońska misja przygotowawcza.

W grudniu rząd w Tokio postanowił wysłać do Iraku na rok niebojowy kontyngent, mający liczyć - według różnych źródeł - od 550 do 700 żołnierzy. Ich dyslokacja ma zakończyć się ok. 1 kwietnia. Jest to pierwsza od II wojny światowej misja japońskich żołnierzy w strefie działań zbrojnych.

Japończycy nie będą brać udziału w jakichkolwiek operacjach militarnych. Mają uczestniczyć w działaniach o charakterze humanitarnym, takich jak zapewnianie dostaw czystej wody, odbudowa szkół i opieka zdrowotna dla ludności. Będą nosić broń, ale tylko w celu samoobrony.

21:30