Reklama

 • Opiekunowie niepełnosprawnych zostają na Wiejskiej

  Piątek, 28 marca 2014 (21:50)

  Opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący w Sejmie oraz przed nim zapowiadają, że zostaną na ul. Wiejskiej, dopóki rząd nie zrealizuje ich postulatów. Rodzice chorych dzieci i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych chcą m.in. podwyższenia świadczeń.

  Zdjęcie

  Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują od czwartku /Radek Pietruszka /PAP
  Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych protestują od czwartku
  /Radek Pietruszka /PAP

  Od czwartku przed Sejmem protestuje kilkunastu opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, którzy przyjechali m.in. z Radomia, Siedlec, Kraśnika, Krakowa i Bydgoszczy. Uważają oni, że rząd niesłusznie różnicuje sytuację ich i opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Apelują o przywrócenie odebranych im w lipcu 2013 r. - na mocy noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczeń pielęgnacyjnych. Ich zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy.

  Zostaniemy pod Sejmem tak długo, dopóki rząd nie spełni naszych postulatów. Dostajemy wyrazy poparcia od ludzi i organizacji z całej Polski oraz sygnały, że zamierzają do nas dołączać kolejne osoby - mówi jedna z liderek grupy, Marzena Kaczmarek.
   
  W piątek z protestującymi przed Sejmem spotkali się przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych przekazali im swoje postulaty i oczekiwania. Otrzymali deklarację, że RPO Irena Lipowicz spotka się z nimi po powrocie z podróży służbowej, by wspólnie zastanowić się nad możliwościami dalszych działań. Kaczmarek powiedziała, że do spotkania dojdzie prawdopodobnie w poniedziałek.
   
  W czwartek z opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych spotkał się minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, jednak rozmowy zakończyły się bez porozumienia. Minister bronił zróżnicowania między nimi a opiekunami niepełnosprawnych dzieci. Jego zdaniem sytuacja tych grup jest różna; argumentował, że dorosłe osoby niepełnosprawne często miały okazję wypracować sobie świadczenia, np. rentę czy emeryturę. Tak jest np. w przypadku starszych osób niesamodzielnych, które potrzebują opieki ze względu na wiek.
   
  Kilkunastu rodziców niepełnosprawnych dzieci od 19 marca prowadzi protest okupacyjny w Sejmie. Decyzja jest, że cały czas zostajemy w Sejmie. Mamy zamówiony catering na sobotę i niedzielę - powiedział jeden z protestujących, Wojciech Kalinowski.

  Lista z oczekiwaniami rodziców niepełnosprawnych dzieci trafiła w piątek do wszystkich klubów parlamentarnych. Poza postulatem jak najszybszego podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (która w br. wynosi 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto) chcą oni m.in. zmian w orzecznictwie dotyczącym chorych dzieci, przeniesienia świadczenia pielęgnacyjnego do ZUS i jego waloryzacji, zlikwidowania kryteriów przyznawania zasiłków rodzinnych oraz podwyższenia kwoty renty socjalnej.
   
  Dotąd rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto od 2016 r. Protestujących ta propozycja nie zadowala.
   
  Ostatnią noc z protestującymi w Sejmie spędził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który m.in. prowadzi Fundację im. św. brata Alberta opiekującą się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Kapłan powiedział, że zdecydował się być z protestującymi do końca.
   
  W środę na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny minister pracy i polityki społecznej przedstawił projekt ustawy podnoszącej wysokość świadczeń. Aby skrócić proces legislacyjny, projekt ma zostać skierowany pod obrady Sejmu jako komisyjny.

  (mpw)

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Opiekunowie niepełnosprawnych zostają na Wiejskiej

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz
AW

~AW -

Nie rozumiem dlaczego osoby opiekujące się niepełnosprawnymi dziećmi mają otrzymywać wypłatę tak jakby pracowały i generowały PKB. Oczywiście jest to bardzo trudna sytuacja życiowa ale nie zgadzam się z tym, żebym ja musiał pracować i płacić podatki, które będą przekazywane innym osobom jako rekompensata tylko dlatego, że posiadają niepełnosprawne dzieci. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy każdy nieudacznik będzie mógł zająć się opieką niepełnosprawnego dziecka i dzięki temu otrzymywać wypłatę finansowaną z zarobionych przeze mnie pieniędzy, podatków.

AgAp

~AgAp -

płakać się chce słuchając ministra. w zeszłym roku zabrano nam zasiłki, motywując to uporządkowaniem sytuacji niepełnosprawnych i opiekunów. od lipca 2013 wybuchł problem. w grudniu 2013 wyrok TK. teraz protest. i minister wczoraj nazwała nas "niedopatrzeniem" dziś chce zwoływać zespół. TERAZ???? sprawa jest znana co najmniej od roku, a on TERAZ chce się nią zająć???? czyli jak się mu nie stanie na głowie i nie potupie, to sam nic nie zrobi. czy to jest minister czy strażak? niech zrezygnuje ze stanowiska, skoro tak go przerasta MYŚLENIE.

KAT.

~KAT. -

PUTIN jak napadniecie na Polskę Najpierw zabijcie wszystkich z Rządu potem wszystkich Prokuratorów i jego narybek w miedzy czasie wszystkich Komorników i Sędziów wszystkich Sądów w Polsce no i o bankierach też nie zapomnijcie listy wszystkich nazwisk są gotowe na ;mlcjebamzncushejd"290745123 w zakodowanym adresie skrótów Bożego zbawienia ubogich-Wojskowa operacja będzie nosić kryptonim operacyjny;Armagedon.

wapniak

~wapniak -

CZY POJAWI SIĘ W POLSCE MĄŻ STANU FORMATU PIŁSUDZKEGO który wysadzi z siodła tego tuskiego nieudacznika, niech wraca do wspinaczki i malowania kominów,od ponad miesiąca miłuje bardziej banderowców i USmanów co mu 12 nielotów F16 podesłali, polskie dzieci niepełnosprawne chce zagłodzić

pancerna brzoza

~pancerna brzoza -

Nie zastanawia Was fala krytyki komentarzy wspierających niepełnosprawnych ? Tylko w tym temacie jest wielkie ujadanie lemingów (i "agentów"). Porównajcie komentarze w innych artykułach - widać socjotechnikę i manipulację !!!

koyot

~koyot -

niestety POstępując w taki sposób Donald bierze ich jak każdego z protestujących na przetrzymanie... na zasadzie "znudzi się im, to sami odejdą, a my i tak zrobimy swoje"... taki mamy niestety rząd, który niestety uprawia właśnie taką politykę... nam każą zaciskać pasa, ciągle coś zabierają, jak nie ulgi rodzinne, to refundacje lekarstw. Sobie tylko dają... aby się wybić i podlizać Angeli, Donald od ręki znalazł pieniądze dla Ukrainy, o swoim narodzie nie pamięta...

Tadeo.

~Tadeo. -

Słusznie,piszesz,potrzeba wsparcia całego narodu,aby wreście rząd zrozumial,ze ma przed sobą ludzi i narod,a nie Ukrainę,Unię,czy NATO......

robus

robus -

Może muszą złożyć wnioski przez portal Empatia to ich wysłuchają? Swoją droga to Sejm umie szybciej działać i przyjmować właściwe dla swojej rodziny uchwały.

SOS

~SOS -

Ja uważam ,że podwyżki dla rodziców niepełnosprawnych dzieci powinni dostać tylko najubożsi rodzice !

łechłech

~łechłech -

Jeśli opiekunowie niepełnosprawnych są na Wiejskiej, należy sądzić, że mają się tak kim opiekować... Do 460 myślących inaczej potrzeba sporo opiekunów....