Szpital Uniwersytecki w Krakowie zamierza zamknąć oddział paliatywny. Powodem jest skandalicznie niska wycena dziennego pobytu pacjenta. NFZ płaci za chorego 210 złotych dziennie. Rocznie oddział przynosi straty około miliona złotych. Sytuacja nie zmienia się od ośmiu lat.

Utrzymywaliśmy nierentowny oddział od 2007 roku. Przynosi on regularnie straty w wysokości około miliona złotych rocznie. Poprzednio zarabialiśmy na innych działalnościach szpitala, dlatego pozwalaliśmy sobie na finansowanie tego bardzo społecznie potrzebnego oddziału. Mamy tutaj 19 łóżek. Opiekujemy się przewlekle chorymi osobami. Chodzi o ludzi, którzy w godnych warunkach mogą odejść z tego świata - mówi w rozmowie z RMF FM dyrektor szpitala Andrzej Kulig.

Nie mamy środków, żeby dotować ten oddział. Robiliśmy to przez wiele lat. Kierowaliśmy się czymś, co wyłamuje się z rachunku ekonomicznego: dobrem pacjenta i rodzin, które czasami nie mogły się zaopiekować się chorymi.
Od 2008 roku NFZ płaci za pobyt pacjenta na oddziale 210 złotych za dobę
- dodaje Kulig. Placówka swoje koszty wycenia na 480 złotych za dobę.

Szpital nie zamknie oddziału z dnia na dzień. Będziemy starali się wygaszać działalność stopniowo. Żeby ci pacjenci których mamy mogli odejść w godnych warunkach - podkreśla dyrektor szpitala. 

NFZ: W tym roku nie ma możliwość zmiany wyceny świadczenia

W Małopolsce jest dziewięć oddziałów medycyny paliatywnej. Jak mówi rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna, wszystkie otrzymują taką samą stawkę 210 zł za jeden dzień pobytu pacjenta. Według niej NFZ nie ma w tym roku możliwości zmiany wyceny tego świadczenia. Konkurs dotyczący opieki paliatywnej ma być ogłoszony w przyszłym roku. Na 2015 r. proponujemy szpitalowi kwotę 1 mln 223 tys. zł, co oznacza wzrost nakładów na świadczenia na oddziale medycyny paliatywnej o 4,2 proc. w porównaniu do obecnego kontraktu - mówi Pulchna.

Biuro prasowe resortu zdrowia zapewniło, że NFZ płaci za wszystkich chorych potrzebujących opieki paliatywnej. Nie jest prawdą, że NFZ odmawia pokrywania kosztów leczenia onkologicznych chorych przebywających na oddziale medycyny paliatywnej - napisał resort w swoim stanowisku.