42 nieznane, zdjęcia Gdańska w prezencie od niemieckiego turysty. Odbitki Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk przekazał syn niemieckiego architekta, który w pierwszej połowie lat 40. fotografował gdańskie zabytki.

Rodzina niemieckiego architekta niedawno wywołała negatywy, które zachowały się w ich rodzinnym domu. Odbitki przekazała Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, zaznaczając, iż liczy, że trafiają w dobre ręce.

Przyszedł pan z córką i po prostu powiedziano nam, że przekazują zbiory jego ojca. Ten był architektem w Gdańsku - przedwojennym i w czasach wojny. W latach 1943-1944 otrzymał zlecenie na wykonanie zdjęć detali architektonicznych zabytków Gdańska." - mówi Marta Pawlik-Flisikowska z Biblioteki Gdańskiej PAN.

Zdjęcia nie odkrywają na nowo tajemnic architektury dawnego Gdańska, ale dla zbiorów biblioteki są bardzo cenne. Architekt Hubert Müller skupił się na detalach architektonicznych kamienic na Głównym Mieście oraz na konstrukcjach ryglowych i domach drewnianych.

Tych ujęć w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN nie było i bardzo cieszymy się, że uzupełniają naszą kolekcję. Będziemy badać wnikliwie co znajduje się na zdjęciach. Są budynki, które są oczywiste jak Pałac Opatów w Oliwie, czy portal przy kościele św. Piotra i Pawła. Tutaj nie ma wątpliwości. Natomiast są drewniane budynki, które podejrzewamy, że wiemy gdzie stały, ale nie chciałabym mówić w tej chwili w stu procentach co to jest - tłumaczy Pawlik-Flisikowska.

Na zdjęciach zobaczyć można między innymi Bramę Nizinną, południową część Wyspy Spichrzów, fragment Zielonej Bramy i obecnej ulicy Pończoszników czy ogrodzenie Fontanny Neptuna i kamienice na Długim Targu. Szerszemu gronu zdjęcia zostaną pokazane dopiero w styczniu, podczas corocznej wystawy nowych zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. W perspektywie oczywiście wszystkie fotografie będą zeskanowane i udostępnione na platformie cyfrowej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej - mówi Pawlik-Flisikowska. Na ten moment będzie trzeba jednak poczekać. Lista zdjęć i innych zbiorów, które czekają na digitalizację jest długa.