"To były trzy minuty potężnego wiatru i deszczu. Na palcach jednej ręki można policzyć domy, które nie ucierpiały w nawałnicy" - mówią reporterce RMF FM Agnieszce Wyderce mieszkańcy gminy Żarnów w Łódzkiem. Przez region po południu przeszła potężna nawałnica. Burze i trąby powietrzne nie oszczędziły także Mazowsza. W powiecie przysuskim zniszczonych zostało w sumie około 350 budynków.

100 domów bez prądu w Białaczowie - relacja Agnieszki Wyderki

Posłuchaj relacji reporterki RMF FM

Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno.

W sumie w woj. łódzkim uszkodzonych zostało 390 budynków. Tylko w miejscowości Parczów zniszczonych jest 50 domów i ponad 60 budynków gospodarczych. Z kolei w Petrykozach wichura uszkodziła dach szkoły. W zabytkowym parku drzewa zostały wyrwane z korzeniami. W Topolicach nawałnica uszkodziła 31 domów i 33 budynki gospodarcze.

Duże zniszczenia są również w sąsiednich miejscowościach. Strażacy wciąż przyjmują zgłoszenia o kolejnych zniszczeniach.

Kilkaset powalonych drzew i konarów blokuje dojazd do wielu miejscowości w regionie. Zerwanych zostało kilkadziesiąt linii energetycznych. Przy usuwaniu skutków burz i nawałnic pracuje prawie 200 strażaków.

Mieszkańcom pomagają też m.in. pracownicy zakładu energetycznego, którzy próbują przywrócić dostawy prądu. Na miejsce zniszczeń przyjechało również kilkudziesięciu policjantów z oddziału prewencji w Łodzi.

Szacowanie strat po nawałnicy może potrwać kilka dni. Synoptycy ostrzegają, że w nocy w Łódzkiem mogą się jeszcze pojawiać kolejne gwałtowne burze.

Nawałnice także nad Mazowszem

Silna trąba powietrzna przeszła również nad południowym Mazowszem. Najbardziej ucierpiał powiat przysuski, gdzie wichura zerwała dachy z domów, przewracała drzewa, zrywała linie energetyczne. Ale zniszczenia są także w powiatach białobrzeskim i radomskim.

W gminie Rusinów wiatr zerwał lub poważnie uszkodził 250 dachów, w tym sto na budynkach mieszkalnych. W okolicznych gminach kolejna setka. Ten region jest zagłębiem uprawy warzyw - nawałnica całkowicie zniszczyła 1800 tuneli foliowych.

Nieco mniejsze straty są w sąsiednich gminach. W gminie Potworów ucierpiało 40 budynków mieszkalnych, 40 gospodarczych i ok. 50 tuneli. W gminie Klwów - 30 budynków mieszkalnych, 50 gospodarczych i ok. 250 tuneli, a w gminie Gielniów 2 budynki mieszkalne i 15 gospodarczych. Dane te mogą jednak jeszcze ulec zmianie, bo straty są nadal liczone.

Wichura uszkodziła też ok. 40 domów w Radomiu, gdzie wiele było też powalonych drzew, które zatarasowały drogi.

Na razie trudno oszacować wysokość strat materialnych. Skutkami wichury zajął się już sztab kryzysowy. Na tereny dotknięte kataklizmem przyjechał premier Donald Tusk.

W każdej chwili możesz wysłać nam informację, zdjęcia lub film na Gorącą Linię RMF FM.

1. Wyślij informację SMS-em lub zdjęcia MMS-em na numer Gorącej Linii:


600 700 800

2. Możesz też wysłać zdjęcia i filmy e-mailem:


fakty@rmf.fm

3. Możesz skorzystać ze specjalnego formularza.