Premier Beata Szydło zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o zbadanie szczegółów dotyczących rozmowy byłego rzecznika rządu Pawła Grasia z biznesmenem Janem Kulczykiem na temat odwołania redaktora naczelnego dziennika "Fakt". Ziobro zaznaczył, że rozważa osobne śledztwo ws. zastraszania redakcji, które decydowały się na krytyczne materiały wobec poprzedniego rządu.

Jan Kulczyk /pap/Jakub Kaczmarczyk /PAP

Tygodnik "Do Rzeczy" napisał, że dotarł do niepublikowanych nagrań z tzw. afery podsłuchowej - rozmowy nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka z b. rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem z kwietnia 2014 roku. Według stenogramów Graś mówił, że "Fakt" zajmuje się nieustannym atakowaniem rządu i premiera Donalda Tuska, a ówczesny naczelny tego dziennika Grzegorz Jankowski jest po stronie PiS. Biznesmen miał oferować interwencję w tej sprawie u wdowy po właścicielu niemieckiego koncernu Axel Springer, którego częścią jest "Fakt". W artykule "Do Rzeczy" jest też opis późniejszej zmiany na stanowisku redaktora naczelnego "Faktu".

Szydło: To jest rzecz niemieszcząca się w żadnym komentarzu

Poprosiłam pana ministra o zbadanie tej sytuacji. Jeżeli by się potwierdziły te informacje, które zostały podane w artykule, to jest rzecz niemieszcząca się w żadnym komentarzu. Nie można sobie wyobrazić, że w demokratycznym państwie prawa takie rzeczy mogły się dziać - powiedziała w poniedziałek premier. Jak dodała, "Polska aferalna" doskonale się rozwijała. My mówimy bardzo zdecydowanie, że czas z tym skończyć. Będziemy bardzo konsekwentnie i wnikliwie badali i wyjaśniali wszystkie kwestie, które byłyby przykładem, że takie rzeczy mogły mieć miejsce - podkreśliła szefowa rządu. Zastrzegła, że trzeba potwierdzić, czy informacje podane przez "Do Rzeczy" są prawdziwe.

Gdyby tak było, trzeba się zastanawiać czy obrońcy demokracji, którzy tak bardzo głośno krzyczą, że w Polsce nie ma demokracji, czy są łamane zasady demokratycznego państwa, ci ludzie, którzy wtedy w taki sposób załatwiali różne interesy, mają moralne prawo do tego, żeby w ten sposób dzisiaj głośno mówić jak się ma w Polsce demokracja - tłumaczyła szefowa rządu.

Ziobro: To jest już kolejne wydarzenie z serii

Zbigniew Ziobro powiedział, że "chciałby się łudzić, że nagranie to jakaś pomyłka, jakaś manipulacja". Prawa ręka premiera Donalda Tuska, dzisiaj przewodniczącego Rady Europejskiej, prezydenta Europy, jak mówią niektórzy, mógł uczestniczyć w próbie eliminacji redaktora naczelnego gazety, która była krytyczna wobec rządu. To budzi bardzo złe skojarzenia. Dla mnie, jako prokuratora generalnego, rodzi to pytania - stwierdził. To jest już kolejne wydarzenie z serii, które docierają do naszej wiedzy związanej z wywieraniem presji, nacisku, może szantażu na media przez poprzednią władzę, a dzisiaj opozycję, by eliminować krytykę rządu (...) - ocenił. 

Przypomnę, że prokurator krajowy podjął decyzję o ponownym podjęciu śledztwa związanego z podejrzeniem nadużycia władzy w celu zastraszenia dziennikarzy przez ówczesną prokuraturę i służby specjalne w siedzibie redakcji tygodnika “Wprost". Rozważymy, bo muszę zapoznać się z tymi materiałami, czy te wydarzenia, o które państwo pytacie, jak i te, o których wiemy z doniesień medialnych i stanowisk firmy Mecom, związanych z ewentualnym zastraszaniem niezależnego wydawcy w związku z linią redakcyjną, nie powinny być przedmiotem odrębnego postępowania i śledztwa - powiedział Ziobro.

(mn)