Mieszkańcy południowej i zachodniej Polski powinni być dziś przygotowani na gwałtowne burze. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i gradem. Wszystkiemu winny jest niż "Otto", który przemieszcza się nad Polskę znad Czech.

Już po południu centrum niżu przemieści się nad nasz kraj od strony Bramy Morawskiej. Na początek obejmie południe kraju. Intensywnie padać będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce i w województwie lubuskim. Niestety niż przyniesie ze sobą chłodne powietrze, które zderzy się z zalegającym nad Polską ciepłym zwrotnikowym powietrzem i dojdzie do gwałtownych burz. Może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Możliwe są również opady gradu. Wiatr będzie miał w porywach prędkość od 60 do 90 km/h - mówi Grażyna Bebłot z IMGW w Katowicach. Śląski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro na południu kraju przez cały dzień będzie intensywnie padać. Dziś w nocy nad Śląskiem także przeszły nawałnice. Efekt to 4 zerwane dachy i dziesiątki powalonych drzew.

Jak przesuwa się niż znad Czech, możesz śledzić na stronach IMGW. Zobacz