Po zabójstwie w biurze poselskim PiS w Łodzi ochronę BOR zaproponowano kilkunastu osobom - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Nie zdradził jednak, kto tę ochronę przyjął. Pytany o to, ile jest takich osób, odpowiedział: kilka, kilkanaście.

Zbigniew Ziobro zgodził się przyjąć ochronę Biura Ochrony Rządu. Były minister sprawiedliwości pojawił się w towarzystwie BOR-owców podczas małopolskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie. Ziobro porusza się też najprawdopodobniej samochodem należącym do BOR-u. Zobacz zdjęcia. czytaj więcej

Ochronę Biura Ochrony Rządu zaproponowano tym, którzy w toku dotychczasowego dochodzenia związanego z zabójstwem w biurze poselskim w Łodzi występowali w jakimś elemencie zachowania sprawcy - powiedział Miller. To jest dostosowanie działania do rozpoznanego zagrożenia - podkreślił.

To są różne nazwiska, nie tylko z listu, który sprawca miał przy sobie, ale również z jego poszukiwań miejsc, gdzie mógłby spróbować przemocy wobec polityków - powiedział szef MSWiA.

Miller podkreślił, że codziennie wobec osób rozpoznawalnych - nie tylko polityków, ale także dziennikarzy czy aktorów - zdarzają się wrogie incydenty. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z tzw. groźbami karalnymi. Nie jest to już kwestia zrobienia komuś przykrości, tylko naprawdę poważnego zagrożenia - podkreślił Miller.

Minister nie chciał mówić o kosztach ochrony. W przypadku ochrony ludzkiego życia o kosztach się nie mówi- powiedział. Nie chciał też ujawnić, ile osób i kto korzysta z ochrony, by - jak tłumaczył - nie upublicznić w ten sposób informacji, kto tej ochrony nie ma.

BOR często obejmuje ochroną kolejne osoby, a zdejmuje tę ochronę w stosunku do innych osób. To jest wynik analizy bieżącej rzeczywistego stanu zagrożenia - powiedział Miller.

Ochronę BOR otrzymali m.in. wiceprezes PiS Zbigniew Ziobro i europoseł tej partii Jacek Kurski.