Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL). Posłowie złożyli ślubowanie. Premier Mateusz Morawiecki złożył w Sejmie dymisję rządu. Wybrano też marszałka Sejmu X kadencji. Został nim Szymon Hołownia.

Na początku posiedzenia prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Później głos zabrał marszałek senior.

Sawicki: Wspólne zadanie i obowiązek

Jest Polska, jest Sejm - jej przedstawicielstwo. Tymi słowami Macieja Rataja, marszałka Sejmu odrodzonej przed ponad 100 laty naszej ojczyzny, pragnę podkreślić uroczysty moment inauguracji X kadencji Sejmu RP. Wypowiadający je wybitnie nasz poprzednik widział Polskę, jako państwo demokracji parlamentarnej. Urzeczywistnienie tej wizji, tego narodowego pragnienia jest także dziś naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem - powiedział Sawicki.

Marszałek senior podziękował obywatelom, "którzy tak licznie w kraju i zagranicą z wielkim zaangażowaniem, niekiedy poświęcaniem wykonali swój obywatelski obowiązek udziału w wyborach parlamentarnych".

Pogratulował również wybranym w wyborach parlamentarzystom oraz wyraził nadzieję, "że nowa kadencja pozwoli odbudować, począwszy od nas, poczucie wspólnoty narodowej, za którą opowiedziało się tak wielu wyborców".

Podziękował także prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego obecność podczas inauguracji nowej kadencji Sejmu i wygłoszone słowa, które - jak ocenił - dają nadzieję, że "poszanowanie ustrojowej zasady współdziałania władz pozwoli nam zmieniać Polskę zgodnie z oczekiwaniami narodu". 

Sawicki: Czerpać z młodych polskich serc

Marszałek senior odniósł się do obecności Polski w Unii Europejskiej, która przyniosła - jak mówił - "obecnym, jak i przyszłym pokoleniom możliwość społecznego i gospodarczego rozwoju".

Podejmijmy więc starania, by nasz kraj powrócił do awangardy wartości europejskich, które osadzone na chrześcijańskim dziedzictwie, inspiracjach czerpanych z tradycji ateńskiej i prawa rzymskiego stanowią solidny fundament do odbudowania i umacniania wspólnoty narodów, Europy ojczyzn - zaapelował.

Marszałek senior powiedział, że motywację w tym zakresie można czerpać z "młodych polskich serc", które jak zauważył, pragną i oczekują integracji, aspirując do pełnego uczestnictwa w opartym na "zasadzie równości, akceptacji, wiedzy i innowacjach europejskim dobrobycie".

Niech w tych staraniach nie będą przeszkodą formułowane w gmachu Trybunału Konstytucyjnego rzekome sprzeczności polskiej konstytucji z traktatami konstytuującymi Unię Europejską - zaapelował.

Ślubowanie nowych posłów

Następnie rozpoczęło się ślubowanie posłów. Jako pierwszy ślubowanie złożył marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior.

Posłowie sekretarze kolejno wyczytywali imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstawał i wypowiadał słowo: "Ślubuję". Poseł mógł dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".

Kolejność składania ślubowania była zgodna z porządkiem zajmowanych miejsc na sali posiedzeń.

Po ślubowaniu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który podał rząd do dymisji. Chcę wszystkich zaprosić do koalicji - zaproponował.

Zobacz również:

Wybór marszałka i wicemarszałków

Po wystąpieniu szefa rządu marszałek senior przeprowadził wybór marszałka Sejmu. Został nim Szymon Hołownia (Polska 2050). Poparło go 265 posłów.

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek. Za kandydaturą Witek głosowało 193 parlamentarzystów. 

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.

Nowy rozkład miejsc w Sejmie

W Sejmie X kadencji zasiądą posłowie z pięciu komitetów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość ma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - wprowadziła 157 posłów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26 oraz Konfederacja - 18.

Zgodnie z tradycją, w lewej części sali zasiądą posłowie Nowej Lewicy, obok nich reprezentanci Koalicji Obywatelskiej, a następnie kolejno: Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe, Konfederacja oraz Prawo i Sprawiedliwość. Po raz pierwszy PO oraz PiS zostały rozdzielone niemalże całą salą.