Marek Sawicki zapewnił, że poszkodowani przez huragany w województwach łódzkim i mazowieckim otrzymają taką samą pomoc, jak poszkodowani w czasie powodzi. "Jesteśmy państwem dość dobrze przygotowanym na wypadek tego typu zdarzeń" - skomentował minister rolnictwa.

Minister rolnictwa powiedział, że "rolnicy potrzebują pomocy finansowej na odbudowę, na odtworzenie tego majątku, który zniszczył huragan". Pomoc będzie realizowana tak jak w przypadku powodzian. Przewidziano wsparcie w wysokości 6 tys. zł, 20 tys. zł i 100 tys. zł w przypadku konieczności odbudowy budynków mieszkalnych.

Rolnicy mogą dodatkowo liczyć na "niewielką pomoc socjalną na tzw. bieżące wydatki". Niezależnie od wielkości gospodarstwa, ministerstwo proponuje jednorazową wypłatę w wysokości 4 tys. zł. Rada Ministrów zajmie się tą sprawą na wtorkowym posiedzeniu.

Minister Sawicki poinformował również, że w poniedziałek ma się rozpocząć nabór wniosków w unijnym programie, który został stworzony w ubiegłym roku i dysponuje jeszcze kwotą 180 mln zł. - Nie jest to forma odszkodowawcza, nie jest to żadna forma ubezpieczeniowa, jest to aktywny program rozwoju obszarów wiejskich na rzecz odtworzenia produkcji - wyjaśnił minister. Dodał, że gospodarstwo będzie mogło ubiegać się o kwotę do 300 tys. zł.

Jesteśmy państwem dość dobrze przygotowanym na wypadek tego typu zdarzeń; praktycznie w momencie ustania nawałnicy odpowiednie służby ruszyły z pomocą, do dziś teren został uprzątnięty i zabezpieczony - mówił szef resortu rolnictwa. Nawet sami mieszkańcy byli zdziwieni, że ta pomoc przyszła im tak sprawnie - dodał.

Jak informuje straż pożarna, wg. najnowszego bilansu zniszczeń spowodowanych przez wichury, które przeszły w czwartek nad centralną Polską, zostało uszkodzonych lub zniszczonych 1121 budynków, w tym 507 budynków mieszkalnych.