Już w przyszłym tygodniu chorzy na raka z regionu łódzkiego będą leczeni z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego urządzenia do naświetlania. Akcelerator ze szpitala Kopernika to drugie tak zaawansowane urządzenie w kraju, które pozwala napromieniować tylko komórki nowotworowe.

Akcelerator dzięki specjalnemu 120-listkowemu kolimatorowi potrafi tak precyzyjnie "wyrzeźbić" przestrzeń promieniowania, że skupia promienie wyłącznie w obszarze guza i oszczędza zdrowe tkanki. To szóste urządzenie do napromieniowania w szpitalu Kopernika.

Dzięki niemu będziemy mogli wyleczyć kilkanaście procent pacjentów więcej - podkreśla Wojciech Szrajber dyrektor placówki. W Łódzkiem jest najwięcej przypadków zachorowań na raka w skali kraju; a w ciągu ostatnich 5 lat liczba chorych wzrosła o 20 - dodaje.

Łódzkie charakteryzuje się najstarszą populacją, która to z racji wieku również jest narażona na zwiększoną zapadalność na choroby nowotworowe. Ten element leczenia mamy świetnie opanowany. Zaczynają do nas przyjeżdżać chorzy z całej Polski, a mimo to nasi łódzcy pacjenci nie będą czekać na naświetlenie - zapewnia.

Koszt nowego urządzenia i remontu pomieszczeń to 15 mln złotych.