Nowa lista leków refundowanych będzie ogłoszona w poniedziałek - zapowiedziała minister zdrowia. Ewa Kopacz dodaje, że na liście znajdą się leki na rzadkie choroby dziecięce. Udało się to dzięki negocjacjom z firmami farmaceutycznymi i umieszczeniu na liście kilkudziesięciu nowych preparatów, co dało 30 milionów złotych oszczędności - chwali się minister Kopacz.

Kopacz zapowiedziała też, że w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia ogłosi informacje dotyczące upraszczania procedury przyjęcia do zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Minister po raz kolejny podkreśliła też, że reforma ochrony zdrowia polegająca na przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu, to najlepszy sposób na naprawę sytuacji w służbie zdrowia.

Kopacz potwierdziła, że aby reforma się powiodła, konieczne jest oddłużenie szpitali. Obecnie długi polskich lecznic szacowane są na ok. 10 mld zł. Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że nad formami oddłużania szpitali pracuje obecnie Ministerstwo Finansów.