Przeciwstawię się próbom założenia kagańców na media i obiecuję, że nic tu się nie zdarzy takiego, co by uniemożliwiło pracę czy rozwój takich instytucji jak RMF - powiedział gość RMF Aleksander Kwaśniewski. Prezydent skomentował także wyrok NSA, uznający za bezprawną decyzję KRRiT o zakazie rozszczepień lokalnych programu naszej stacji.

24 października Naczelny Sąd Administracyjny Sąd uznał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie miała żadnych prawnych podstaw do odebrania radiu RMF lokalnych rozszczepień programu. Naraziło to RMF na gigantyczne straty materialne i pozbawiło pracy kilkaset osób. NSA zakwestionował też szereg innych ograniczeń i obowiązków nielegalnie zapisanych w tej koncesji.

To, że dzieje się to na drodze prawnej i takie są rozstrzygnięcia to jest bardzo prawidłowe. Rada powinna ponieść tego konsekwencje, a także osoby, które podejmują decyzje niezgodne z konstytucją czy przepisami - uważa Kwaśniewski. Prezydent przypomniał też, że podstawowym zadaniem KRRiT jest przestrzeganie zasady wolności mediów.

Moją intencją i to wiedzą wszyscy członkowie Rady, nie tylko ci, których powoływałem, jest to, by w Polsce tworzyć otwarty demokratyczny ład w mediach, w którym pozwalamy działać różnym podmiotom, które trzymają się tego prawa, przestrzegają je, a jednocześnie, by paleta propozycji była szeroka, pluralistyczna, by nie było tu istotnych ograniczeń, poza techniką, na którą mamy mniej wpływu i tyle - powiedział Kwaśniewski.

WYWIAD Z PREZYDENTEM ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIM

foto Andrzej Kochaniak RMF Warszawa

22:40