"Mam już kandydatów na nowych wiceministrów w resorcie infrastruktury i rozwoju" - mówi premier Ewa Kopacz. Według niej, są to osoby z doświadczeniem, które będą miały bardzo konkretne zadania do wypełnienia. O konkretach szefowa rządu mówić jednak nie chciała. Wczoraj Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Ewa Kopacz przyjęła dymisje czterech wiceministrów infrastruktury i rozwoju: Zbigniewa Klepackiego, Marcina Kubiaka, Adama Zdziebły i Janusza Żbika.

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisje czterech wiceministrów infrastruktury i rozwoju: Zbigniewa Klepackiego, Marcina Kubiaka, Adama Zdziebły i Janusza Żbika. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, to wynik rozpoczętego w październiku przeglądu resortów. czytaj więcej

Dymisje wiceministrów to wynik przeglądu resortów. Decyzje zostały uzgodnione z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak. Robiłam przeglądy resortów po to, żeby dzisiaj w tych resortach mieć ludzi, którym powierzę bardzo określone zadania. Te zadania wynikają również z moich deklaracji, które złożyłam podczas wygłaszania expose - tłumaczyła dziennikarzom szefowa polskiego rządu. O konkretach jednak mówić nie chciała.

Kopacz podkreśliła, że w resorcie infrastruktury i rozwoju jest dużo pracy, a "osoby z doświadczeniem", które tam trafią, "to będą osoby, które będą miały bardzo konkretne zadanie i to zadanie będą musiały wypełnić w ciągu 11 miesięcy". Szefowa rządu ujawniła, że ma już kandydatów. Żadne nazwiska jednak nie padły. Pytana, czy w innych ministerstwach także dojdzie do dymisji, odpowiedziała: "A będą".

Z kierownictwem MIR Kopacz spotkała się 11 grudnia. CIR informował wówczas, że w trakcie spotkania omówiono m.in. bieżącą pracę resortu, plany ministerstwa na 2015 r., kwestie związane z najważniejszymi inwestycjami infrastrukturalnymi (m.in. budową dróg krajowych, modernizacją połączeń kolejowych) oraz uruchomieniem nowej puli Funduszy Europejskich.

Resort infrastruktury i rozwoju powstał w listopadzie 2013 r. z połączenia poprzednich ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - ministerstwo objęła wówczas Elżbieta Bieńkowska. We wrześniu w rządzie Ewy Kopacz szefową resortu została Maria Wasiak.

Po objęciu funkcji premiera Kopacz zapowiedziała, że odwiedzi ministerstwa i będzie rozmawiać z ich kierownictwami. Podkreśliła wtedy, że na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów. Przegląd resortów szefowa rządu rozpoczęła pod koniec października. Dotychczas - w ramach przeglądu - premier odwiedziła ministerstwa: finansów, spraw zagranicznych, obrony narodowej, sprawiedliwości, zdrowia, administracji i cyfryzacji, infrastruktury i rozwoju.